W związku z tym, sokólska Policja apeluje do mieszkańców Powiatu Sokólskiego, aby chronili swoje dane osobowe. Rozważne przekazywanie takich informacji może w przyszłości ustrzec przed popełnieniem przestępstwa z ich wykorzystaniem.
W związku z tym, że ofiarami oszustów w szczególności są osoby starsze lub niezaradne, prosimy Państwa o przekazanie poniższych informacji także swoim najbliższym.
Aby nie stać się ofiarą oszustów:
- Można zweryfikować dane osoby, z którą prowadzona jest rozmowa poprzez sprawdzenie jej legitymacji lub identyfikatora służbowego.
- Można zadzwonić do siedziby firmy i w ten sposób zweryfikować czy dana osoba faktycznie jest jej przedstawicielem (numer telefonu znajduje się np. na rachunku).
- Przed podpisaniem dokumentu można poprosić o pozostawienie jednego egzemplarza w celu zapoznania się z treścią umowy.
Termin odstąpienie od umowy wynosi 14 dni licząc od daty jej podpisania (bez jakichkolwiek konsekwencji prawnych).
Jeżeli nie zostaliście Państwo poinformowani o prawie do odstąpienia od umowy, możecie skorzystać z tego uprawnienia w ciągu kolejnych 12 miesięcy. Jeżeli jednak w tym okresie sprzedający przekaże Wam taką informację, to termin upływa po 14 dniach od momentu jej otrzymania.
Ponadto:
- O fakcie kradzieży dokumentów należy powiadomić policję. W przypadku kradzieży karty płatniczej, najpierw należy zgłosić się od banku w celu jej zablokowania, a w następnej kolejności powiadomić policję.
- W przypadku zagubienia dokumentu należy to zgłosić w instytucji, która go wydała.
- Szukając pracy należy rozważyć, czy istnieje rzeczywista potrzeba przesłania do ewentualnego pracodawcy drogą elektroniczną skanów jakichkolwiek dokumentów z danymi osobowymi.
Źródło informacji i zdjęć: www.sokolka.policja.gov.pl