Twórczość Anny Markowej to kilkanaście książek, które na długo zapadają w pamięć, gdyż dotyczą spraw głęboko ludzkich. "Mądre doświadczeniem i gorzkie dojrzałością- jak pisała Teresa Zaniewska- poruszają prawdę o człowieku, zmuszają do zadumy nad istotą życia i tym, co w nim najważniejsze".
Krytyk literacki - Waldemar Smaszcz - pisząc o wierszach A. Markowej, zauważył, że jest to poezja, która "poszerza naszą wrażliwość i możliwość nazywania najtrudniejszych spraw."
Na krótką wędrówkę po poezji Anny Markowej, zgromadzoną w październikowy wieczór w bibliotece publiczność, zabrali uczniowie sokólskiego liceum: Gabriela Wigda, Kornelia Rutkowska, Magdalena Horsztyńska, Natalia Żółtko, Angelika Babynko, Anna Łowczecka, Małgorzata Prymak, Weronika Kadłubowska, Karolina Lingo, Michał Amielańczyk, Michał Kułakowski, Karolina Borowska i Katarzyna Szczesiul.
Recytacji wierszy towarzyszyła prezentacja multimedialna, zawierająca zdjęcia poetki oraz fotografie wykonane przez uczniów, m.in. przez Natalię Olechno, Michała Kułakowskiego i Katarzynę Czekało. Można też było posłuchać piosenek w wykonaniu Anny Jantar i Janusza Laskowskiego do słów Anny Markowej oraz radiowej audycji dokumentalnej Doroty Sokołowskiej, poświęconej pamięci poetki "Do wysp szczęśliwych". Za przygotowanie wieczoru poetyckiego odpowiedzialne były nauczycielki Jolanta Zielenkiewicz i Małgorzata Kułakowska.
Wspomnienia o Annie Markowej dopełnił jej syn - Lech Marek oraz Leonarda Szubzda, Barbara Tatarczuk i Lucyna Szebiotko. Pan Lech Marek przekazał też czytelnikom szkolnej biblioteki antologie poetyckie "Miłość jak ziarno odwagi", zawierające wiersze jego mamy.
Informacje i zdjęcia: zssokolka.pl