środa, 16 grudzień 2015 09:02

Doświadczenia z DNA w Dąbrowie [Zdjęcia]

W poniedziałek do Zespołu Szkół w Dąbrowie Białostockiej przyjechała delegacja z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku -  mgr Magdalena Kusaczuk wraz z trojgiem studentów z koła naukowego  biochemików: Norbertem Kirejczykiem, Eweliną Wilińską i Marleną Zając.

Spotkanie było adresowane do uczniów klas o profilach: medyczno – mundurowym, politechniczno – medycznym i grup rozszerzonych z biologii. Mgr Magdalena Kusaczuk przedstawiła prezentację multimedialną  dotycząca kierunków:  farmacja, analityka medyczna, kosmetologia. Ukazała praktyczne aspekty funkcjonowania tych kierunków. Opowiedziała o swojej pracy ze studentami i
realizowanych projektach badawczych.

Kolejnym etapem  spotkania były doświadczenia. Młodzież została podzielona na 3 grupy badawcze i metodą precypitacyjną izolowano  DNA z  krwi, banana i truskawki. Doświadczenia spotkały się z zainteresowaniem uczniów. Zadawano pytania. Z zapałem włożono fartuchy i asystowano. Studenci bardzo chętnie dzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem. Pod nadzorem mgr M. Kusaczuk kierowali uczniami, którzy uczestniczyli w doświadczeniach.  Izolacja DNA się powiodła, wytrącony kwas dezoksyrybonukleinowy widoczny był pod postacią długich nieforemnych nitek, co dodatkowo potwierdzone zostało poprzez wyznakowanie DNA bromkiem etydyny i zaobserwowanie wzmożonej fluorescencji w świetle UV.

Spotkanie zostało zorganizowane przez Urszulę Puczyńską i Małgorzatę Lewko, aby przybliżyć uczniom praktyczne aspekty  nauk medycznych.

Informacje i zdjęcia publikujemy dzięki uprzejmości Jarosława Budnika.

Kontakt


SOKÓŁKA TV SP. Z O.O
ul. Sikorskiego 25
16-100 Sokółka

tel: 666 828 883
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

REGON: 368683063
NIP: 5451817935
Numer KRS: 0000702479

Reklama

Czynne od pn-pt w godzinach 8:00 - 16:00
e-mail: reklama@sokolka.tv