Reklama 

 

piątek, 10 październik 2014 13:54

Niecodzienni podróżni na przejściu granicznym w Kuźnicy [FOTO]

Celnicy i strażnicy graniczni z polsko-białoruskiego przejścia granicznego w Kuźnicy mieli wczoraj (09.10.2014) okazję odprawiać niecodziennych podróżnych. Z rosyjskiego regionu Kirow przyjechało bowiem do Polski 40 głuszców.

 

 

 

Czterdzieści ptaków pochodzących z dzikich populacji zostanie wypuszczonych na terenie Nadleśnictw Głęboki Bród i Pomorze. Dosiedlenie jest jednym z kompleksowych działań Projektu LIFE11 NAT/PL/428 „Czynna ochrona nizinnych populacji głuszca na terenie Borów Dolnośląskich i Puszczy Augustowskiej”.


Warto zaznaczyć, że Puszcza Augustowska jest jedną z ostatnich naturalnych ostoi głuszca. Liczna kiedyś populacja tego gatunku, pod wpływem wielu czynników, uległa dramatycznemu ograniczeniu. Obecnie liczebność populacji augustowskiej wynosi już tylko 30-35 osobników. Od 2012 roku Nadleśnictwo Głęboki Bród wraz z Nadleśnictwem Ruszów realizują projekt poświęcony ochronie głuszca.


W ramach projektu zaplanowano między innymi odbudowę populacji i ochronę puli genowej. Przyjazd głuszców rosyjskich do puszczy poprzedziło przeprowadzenie badań, które potwierdziły zgodność genetyczną dosiedlanych ptaków i głuszców z miejscowej populacji. Zasilenie augustowskiej populacji głuszca czterdziestoma ptakami odłowionymi z natury nastąpiło w ostatnim momencie – skrajnie nieliczna istniejąca populacja wymaga zarówno nowych genów jak i zwiększenia liczebności. Jest to ogromne przedsięwzięcie przyrodnicze, dzięki któremu może zostać zahamowany gwałtowny spadek liczebności augustowskiej populacji głuszca. W kolejnych latach ptaki będą osiedlane na terenie Nadleśnictw Augustów i Płaska.


Dzięki zaangażowaniu pracowników nadleśnictwa, służb weterynaryjnych oraz funkcjonariuszy Służby Celnej i Straży Granicznej przeprowadzenie tego niezwykłego konwoju przez granicę i umieszczenie ptaków w wolierach do czasu uwolnienia w  środowisku zakończyło się sukcesem. Ostatni etap, polegający na ocenie zdrowotnej każdego ptaka, zważeniu, pobraniu próbek do badań genetycznych, opisaniu i umieszczeniu osobników do czasu uwolnienia w środowisku, odbył się z udziałem ponad 30 pracowników Nadleśnictw Głęboki Bród i Pomorze oraz przedstawicieli służb weterynaryjnych. Po okresie obserwacji i adaptacji, mniej więcej za miesiąc, „ptasi konwój” odzyska wolność na terenie Puszczy Augustowskiej.
(Źródło: Nadleśnictwo Głęboki Bród)

Źródło informacji i zdjęć: http://www.podlaski.strazgraniczna.pl




Kontakt


SOKÓŁKA TV SP. Z O.O
ul. Sikorskiego 25
16-100 Sokółka

tel: 666 828 883
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

REGON: 368683063
NIP: 5451817935
Numer KRS: 0000702479

Reklama

Czynne od pn-pt w godzinach 8:00 - 16:00
e-mail: reklama@sokolka.tv