Spotkanie zorganizowane zostało przez Komendę Powiatową Policji w Sokółce i poprowadził je Komendant, Krzysztof Mróz. Uczestniczyli w nim mieszkańcy oraz przedstawiciele władz m.in.: zastępcy Burmistrza - Piotr Bujwicki i Krzysztof Szczebiot oraz Robert Rybiński z Wydziału Komunikacji i Dróg w Starostwie.
Pierwsza część debaty dotyczyła działań podejmowanych przez sokólska policję, w celu podniesienia poziomu bezpieczeństwa na drogach. W tym roku zanotowano zarówno spadek liczby wypadków, jak i osób śmiertelnych. Przyczyniły się do tego, przede wszystkim, akcje organizowane przez funkcjonariuszy, dzięki którym wzrosła świadomość uczestników ruchu drogowego. To także wyniki stosowania przez policjantów przepisów kodeksu drogowego i karnego, w bardzo rygorystyczny sposób. Policjanci znacznie częściej niż w ubiegłych latach, karzą wykroczenia zabieraniem prawa jazdy. Zmniejszyła się też liczba osób wsiadających „za kółko” w stanie nietrzeźwym. Komendant tłumaczył to również większą świadomością oraz strachem przed utratą prawa jazdy czy więzieniem.
W debacie zabrał głos m.in. Robert Rybiński. Zwrócił uwagę, że w naszym powiecie jest aż 63 tys. pojazdów zarejestrowanych, a co roku przybywa nowych kierowców. W bieżącym, liczba ta wzrosła już o 800. Przypomniał także o problemie, jaki stanowi zbyt duża ilość znaków drogowych, przez co kierowcy często nie wiedzą, jak mają się zachować.
Zastępca Burmistrza Krzysztof Szczebiot stwierdził, że zbyt małe poczucie bezpieczeństwa przez mieszkańców Sokółki, związane jest z wciąż niedostateczną infrastrukturą drogową – brakiem obwodnicy czy świateł. Zaznaczył jednak, że prace w tym kierunku są już przewidziane.
W drugiej części debaty dyskutowano natomiast na temat bezpieczeństwa osób starszych. Komendant przypomniał o szczególnym zwracaniu uwagi na działania oszustów, którzy stosują metody typu: „na wnuczka”, „na akwizytora” czy „na domokrążcę”. Dokładnie wytłumaczył, na jakich zasadach działają oszuści i jak się przed nimi chronić. Zwrócił też uwagę, jak ważna w tej kwestii jest solidarność sąsiedzka i zwykła troska o drugiego człowieka, mieszkającego tuż obok.
A oto niektóre z działań, przeprowadzonych przez sokólską policję, w celu poprawy bezpieczeństwa na drogach i bezpieczeństwa osób starszych:
„Prędkość”
„Pasy”
„Trzeźwy poranek”
„Bezpieczny weekend”
„Trzeźwa gmina”
„Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”
„Bezpieczna droga do szkoły”
„Błysk”
„Truck Bus”
„Kieruj się rozsądkiem”
„Bezpieczny senior”