Marianna Szulborska urodziła się w Czuprynowie, gmina Kuźnica Białostocka. Ukończyła filologię rosyjską, pracowała jako nauczycielka m.in. w I Liceum Ogólnokształcącym w Białymstoku.
Po przejściu na emeryturę podróżuje po Europie, Azji i Afryce. Odwiedziła 24 kraje. Za cel podróży obiera najczęściej miejsca święte. Odwiedzane sanktuaria opisuje, sięgając do historii miast, narodów i niezwykłych oraz interesujących wydarzeń. Na stronach jej książek można znaleźć ciekawe anegdoty odnoszące się do zwiedzanych miejsc.
W swoim dzienniku „Turcja: na styku kontynentów” zabrała nas do kraju, gdzie stykają się ze sobą dwa kontynenty: Europa i Azja, i gdzie spotykamy się z bogatą mieszaniną kultur. Wędrówkę rozpoczęliśmy od Konya – starożytnego Ikonium przez Kaymakli, Ankarę, Stambuł, Efez po Antalyę. Miasta te i ich krajobraz zostały uwiecznione przez panią Mariannę na licznych fotografiach. Na stronach książki przewijają się również ciekawostki dotyczące żyjących w tym miejscu Polakach. Kilka rozdziałów poświęca żywotom świętych oraz historii chrześcijaństwa na tych terenach.
Dotychczas wydała następujące dzienniki podróży:
W sanktuariach Europy (2003),
Zobaczyć Wschód (2005),
Przez Italię i Bałkany (2007),
Kraj pisany słońcem (2009),
W krainie piątej Ewangelii (2009),
Jak paciorki różańca (2010),
Szlakiem szlacheckich gniazd (2011),
Przez Morawy do Wiednia (2013).
W przygotowaniu są wspomnienia z podróży do Kijowa, Moskwy, Leningradu, na Krym oraz trzech stolic republik w Azji Środkowej.
Informacje i zdjęcia publikujemy dzięki uprzejmości Katarzyny Bułkowskiej z Biblioteki Publicznej w Sokółce.