Podczas spaceru uczestnicy zapoznali się z historią ulicy Bema oraz z istniejącymi tam przed wojną instytucjami. Na podróż w przeszłość mieszkańców zabrała Cecylia Bach-Szczawińska. Po drodze uczestników spotykały różne postaci z przeszłości: mieszczka kryńska, hrabina, strażak, sklepikarz żydowski, bawiące się dzieci, wiejska kobieta z koszem jajek.
Po trudach spaceru wstąpiono do remizy OSP w Krynkach na degustację zapomnianego smaku Krynek, którym był kugel – żydowska potrawa na słodko oraz kompot z rabarbaru, przygotowane przez Grażynę i Mariana Baranowskich. W trakcie degustacji Cecylia opowiedziała o historii straży pożarnej w Krynkach oraz pokazała zebrane tam zdjęcia archiwalne. W remizie został także przeprowadzony quiz historyczny, dotyczący ulicy Bema. Uczestnicy uważnie przysłuchiwali się opowieściom przewodniczki, dlatego quiz wypadł znakomicie i wszyscy dostali upominki.
Następnym punktem programu była wystawa etnograficzna w sali GOK. Zgromadzone zbiory w postaci: wyrobów tkackich, przedmiotów codziennego użytku, narzędzi, sprzętów domowych i dokumentów zostały podzielone tematycznie. Ich wyeksponowanie zrobiło duże wrażenie na odbiorcach. Lucyna Jurkiewicz opowiedziała o przeznaczeniu przedmiotów i o sposobie ich wykonywania. Zwiedzający zadawali dużo pytań, wywiązały się rozmowy i wspomnienia.
Podjęte działania miały na celu przybliżenie historii Krynek, a także służyły promocji miasta.
Źródło: Pro Bona Krynki