Debatę poprowadziły uczennice klasy III D – Magdalena Kowalczuk i Justyna Piruta.
Na spotkanie przybyli również: Jerzy Białomyzy, Zofia Danilewicz, Krystyna Huryn, Alicja Rysiejko i Jan Sulik – występujący w roli ekspertów.
Debata rozpoczęła się 5-minutową autoprezentacją każdego z kandydatów. Następnie uczennice prowadzące debatę, zadały wszystkim kandydatom 4 pytania:
-
Dlaczego zdecydował się Pan kandydować?
-
Jakie są Pana sukcesy na płaszczyźnie społecznej?
-
Czy obawia się Pan kontrkandydatów?
-
Rada ustala wynagrodzenie Burmistrza. Jakich spodziewa się Pan płac?
Czas na udzielenie każdej odpowiedzi wynosił 3 minuty.
Odpowiedź na ostatnie pytanie zaciekawiła większą część zebranych. Obecny Burmistrz Tadeusz Ciszkowski przypomniał, że jest odgórny przedział zarobków na tym stanowisku, którego Rada Miejska nie może zbyt obniżyć ani przekroczyć. Burmistrz spodziewa się zarobków na obecnym poziomie, czyli 9 600zł brutto.
Artur Gajlewicz stwierdził, że „nie kandyduje dla pieniędzy”, że jest człowiekiem młodym i chce coś zmienić, ale jeżeli pojawi się głos Rady o obniżeniu poborów, to go przyjmie.
Romuald Gromacki odpowiedział, że „za dobrze wykonaną pracę trzeba godziwie zapłacić”. Jeżeli jednak osoba nie wywiązuje się z obowiązków, to Rada ma możliwość obniżenia wynagrodzenia.
Kolejną rundą debaty były pytania od zaproszonych ekspertów. Poruszono tu tematy, przede wszystkim, dotyczące szkolnictwa i aktualnych problemów, m.in. niżu demograficznego, a co za tym idzie, mniejszej liczby uczniów i zbyt dużej nauczycieli. Kolejną kwestią była sprawa zapewnienia bezpieczeństwa dzieci i młodzieży (m. in. przed patologiami czy przemocą w rodzinie). Kandydaci musieli również zaprezentować swoją wizję rozwoju gminy pod względem pozyskiwania nowych inwestorów, czy wdrożenia w gminie energii odnawialnej.
Następną częścią debaty były pytania od publiczności, w większości dąbrowskich uczniów. A o to niektóre z nich:
„Dlaczego podatek rolny, w związku z kryzysem, nie może być niższy?”
Tadeusz Ciszkowski przypomniał, że obniżenie podatku rolnego wiązałoby się z konsekwencajmi finansowymi w gminie. Romuald Gromacki odpowiedział, że nie jest za obniżeniem podatku rolnego, ale za pomocą rolnikom np. przez przesunięcie terminu płatności. Artur Gajlewicz uważa, że jest możliwość obniżenia tego podatku.
„Co Panowie sądzą o utworzeniu Rady Młodzieżowej?”
Tadeusz Ciszkowski przypomniał, że to młodzież powinna zgłosić się do Urzędu Miejskiego z inicjatywą utworzenia takiej Rady, a nie odwrotnie.
„Czy jest w planie remont drogi koło Biedronki w Dąbrowie Białostockiej?”
Tadeusz Ciszkowski odpowiedział, że jest to droga powiatowa a nie gminna. Sprawa ta była zgłaszana już kilkakrotnie do Starostwa Powiatowego.
„Gdzie Pan widzi miejsce na budowę zalewu i siłowni napowietrznej? - pytanie do Artura Gajlewicza – To mieszkańcy decydują o inwestycjach, które mają być realizowane w pierwszej kolejności i gdzie. Zdaniem kandydata plac zabaw i siłownia powinny się znaleźć przy PKS.
Pojawiły się również pytania o sytuację i przyszłość szpitala w Dąbrowie oraz terenu i budynku tzw. „małej szkoły”.
W trakcie debaty przeprowadzono również ankietę prawyborczą. Publiczność oddawała swój głos na kandydata, który przekonał ją najbardziej. 59 głosów zdobył Artur Gajlewicz, 21 Tadeusz Ciszkowski, 12 Romuald Gromacki.
We wcześniejszych badaniach, przeprowadzonych przez uczniów wśród 240 mieszkańców Dąbrowy, wyniki były inne: 36% głosów uzyskał obecny Burmistrz Tadeusz Ciszkowski, 34% Artur Gajlewicz, 30% Romuald Gromacki.