Młodzież m.in. miała możliwość zapoznania się z budową broni, uczyła się jej rozkładania i składania oraz nazewnictwa poszczególnych jej elementów.
Podczas zajęć z pierwszej pomocy klasy mundurowe uczyły się sposobu udzielania jej na polu walki. Ćwiczono zakładanie opasek uciskowych, tamowanie krwawienia oraz przenoszenie osób poszkodowanych.
Zajęcia taktyczne z bronią sprawiły uczniom największą przyjemność, ponieważ mogli się w nich wykazać sprawnością fizyczną i taktyczną.
Wielu wrażeń dostarczyły też nocne biegi na orientację, w których uczestnicy zdobyli umiejętność czytania mapy, posługiwania się kompasem oraz orientowania się w terenie nocą. Na trasie o długości 5 km należało odnaleźć 12 ukrytych punktów kontrolnych. Najlepszym zajęło to 42 min 10 sek. Zostali za to uhonorowani medalami i pamiątkowymi dyplomami.
Podczas pobytu młodzież miała również zajęcia z musztry i terenoznawstwa przeprowadzone przez żołnierzy z 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego.
W czasie wolnym organizowane były rozgrywki sportowe i rekreacyjne.
W ostatni wieczór odbyło się ognisko, na które przybyli zaproszeni goście, przywożąc pyszne słodkości domowej roboty. Wychowankowie chwalili się swoim zdolnościami artystycznymi. Nie zabrakło też śpiewów i śmiesznych historyjek w ich wykonaniu.
Manewry upłynęły w bardzo dobrej atmosferze, a młodzież „wywiozła” z nich praktyczne umiejętności oraz wiedzę niezbędną do służby w mundurze.
Opiekę sprawowali nauczyciele Zespołu Szkół w Sokółce: Bożena Marcińczyk, Krystyna Możejko-Andryszczyk, ks. Michał Urban oraz Stanisław Marchiel.
Stanisław Marchiel
Zdjęci i tekst publikujemy dzięki uprzejmości Stanisława Marchiela.