czwartek, 04 sierpień 2016 10:33

Pomysł na weekend... Sokółka

"Cudze chwalicie, swego nie znacie. Sami nie wiecie co posiadacie." - stare i proste przysłowie, odzwierciedlające z precyzją podejście do miejsc, które mamy na wyciągnięcie ręki. W tym tygodniu zapraszamy na spacer po Sokółce... Może się okazać, że nasze miasto czymś Was jeszcze zaskoczy.

 

1. Stara Mleczarnia - jadąc w stronę Białegostoku, mijając znak kończący miejscowość, należy skręcić w drugą drogę po lewej stronie. Po przejechaniu kilkudziesięciu metrów po lewej stronie naszym oczom ukażą się wielkie budynki opuszczonej Starej Mleczarni. Budowa tego kompleksu mleczarskiego została rozpoczęta w drugiej połowie lat 80'tych i została zakończona w okolicach 1989 roku, kiedy w Polsce następowały zmiany ustrojowe. Fabryka nigdy nie ruszyła i od tamtego czasu stoi pusta.

2. Kościół p.w. Wniebowzięcia NMP, znajdujący się przy ul. Ogrodowej 38.

3. Pomnik pomordowanym mieszańcom Sokółki w czasie okupacji hitlerowskiej. Znajduje się na skwerze naprzeciwko Urzędu Skarbowego w Sokółce. Projekt pomnika został opracowany 1926 roku.

4. Cmentarz żydowski w Sokółce - znajduje się w okolicy ul. Zamenhofa i Malmeda. Został założony w XVII wieku i zajmuje powierzchnię 1,7 ha, na której zachowało się ponad dziewięćset macew, co czyni go jednym z lepiej zachowanych kirkutów Białostocczyzny. Nekropolia dzieli się na dwie części: starą i nową.

5. Kino "Sokół" w Sokółce - W latach 30. nosiło nazwą "Pallace", w latach 50. - "Kłos". W 1969 roku zostało oddane do użytku jako kino "Sokół". Kilka lat temu budynek był całkowicie remontowany.

6. Cerkiew św. Aleksandra Newskiego w Sokółce - we wnętrzu cerkwi znajduje się ikonostas pochodzący z 1905. Na wyposażeniu świątyni pozostaje także ikona Świętych Mikołaja i Aleksandry, stanowiąca dar cara Mikołaja II i jego małżonki Aleksandry Fiodorowny. Cerkiew posiada jedną dużą kopułę i cztery boczne.
Świątynię wpisano do rejestru zabytków 9 grudnia 1987, pod nr 676. Budynek powstał w 1837 roku.

7. Pomnik z popiersiem Józefa Piłsudskiego, znajdujący się przy ul. Piłsudkiego, naprzeciwko budynku sądu. Upamiętnia on zwycięską bitwę nad Niemnem w 1920 r.


.
8. Dawna drewniana plebania prawosławna na rogu ulic Józefa Piłsudskiego i ks. Piotra Ściegiennego. Nie wiele osób wie, że jest to już zabytkowy dom. Pochodzi z 1880 roku.

9. Muzem Ziemi Sokólskiej znajdujące się przy ul. Piłsudskiego 2. Mieści się również w zabytkowym budynku, powstałym w XVIII wieku.

10. Zabytkowy drewniany dom, ul. Grodzienska 8 (naprzeciwko „Stokrotki”) z 1820-1830. Wpisany do rejestru zabytków pod nr: A-150 z 24.05.1995r.

11. Kościół św. Antoniego -  zabytkowa świątynia rzymskokatolicka w Sokółce w stylu klasycystycznym z dwiema wieżami, wybudowana w latach 1840-1848 dzięki staraniom dziekana księdza Józefa Kryszczuna.

12. Pomnik upamiętniający Polaków wywiezionych na Sybir i do Kazachstanu – znajduje się na placu parafialnym przy kościele św. Antoniego. Pomnik został odsłonięty 10.06.2007 r. i stanowi symbol pamięci tragicznych deportacji Polaków na Sybir. Jego strukturę stanowi dziewięć krzyży, w tym jeden duży i osiem małych. Na największym krzyżu umieszczone zostały nazwy dwunastu miejsc zsyłki.

13. Cmentarz rzymskokatolicki przy kościele pod wezwaniem św. Antoniego. Są tu pochowani m.in. dwaj komendanci obwodu Sokółka AK.

14. Cmentarz Prawosławny - usytuowany na obrzeżach miasta przy ul. Mariańskiej. Na jego terenie znajduje się murowana cerkiewka z początku XX w., a tuż przy niej trzy ceglane kolumny. Obiekty te pochodzą prawdopodobnie z końca XIX w. Przyczyna wybudowania kolumn nie jest do końca znana, wiadomo jednak, że pierwotnie na ich zwieńczeniach widniały żelazne krzyże prawosławne. Jest to najstarszy cmentarz w Sokółce.

15. Kaplica pod wezwaniem św. Męczennicy Pawły w Sokółce – prawosławna kaplica cmentarna. Należy do parafii św. Aleksandra Newskiego w Sokółce. Została wzniesiona dzięki staraniom Michała i Zofii Koncewiczów, z przeznaczeniem na grobowiec ich zmarłej matki, Pawły. Obiekt zbudowano w latach 1900–1901, konsekrowano 13 sierpnia 1901.

16. Cmentarz wojskowy Armii Czerwonej – znajduje się przy ul. Mariańskiej. Jest to miejsce spoczynku żołnierzy Armii Czerwonej poległych w walkach z Niemcami na terenie powiatu sokolskiego w latach II wojny światowej. Został założony w 1949 r. Ponad dwadzieścia lat później ustawiono na nim pomnik z napisem „Żołnierzom Armii Radzieckiej poległym na Ziemi Sokolskiej w walce z najeźdźcą hitlerowskim w II wojnie światowej."

17. Stadion OSiR jest zlokalizowany przy ul. Mariańska 31 w Sokółce. Wymiary boiska 105 x 68 m.

18. Kapliczka dziękczynna u zbiegu ulic Grodzieńskiej i Kresowej z 1905. Wpisana jest do rejestru zabytków pod nr: A-275 z 21.01.2010.

19. Pomnik na Buchwałowie. W 1943 roku na tym osiedlu miały miejsce mordy. W odwecie za napady na Niemców, komendant z białostockiego okręgu kazał pozabijać m.in. adwokatów, lekarzy, urzędników wraz z ich rodzinami. W miejscu, gdzie dokonano owego mordu został postawiony pomnik poświęcony ofiarom zbrodni.

20. Zalew Sokólski. Powstał już w 1942 roku, czyli w czasie okupacji hitlerowskiej. Siłę roboczą  do wykonania prac związanych z budową tej inwestycji stanowili Żydzi. Co do celu budowy Zalewu, są dwie wersje:
- pierwsza wspomina o przebywających w pobliskim szpitalu wojskowym, mieszczącym się w budynkach koszarowych, niemieckich żołnierzy-pacjentów. Być może chciano stworzyć dla nich coś w rodzaju kurortu;
- wg drugiej wersji związane było to z obniżeniem poziomu wód gruntowych, w związku z rozpoczętym jeszcze przed wojną osuszaniem sokólskich bagien.

21. Szpital zakaźny na Os. Zielonym. Budynek powstał jako koszary carskie na początku XX wieku. W okolicy lat 30-tych został przemianowany na szpital wojskowy, a następnie szpital zakaźny. Działał jeszcze do końca lat 80-tych.

Dla ułatwienia zamieszczamy naszą mapkę:

Na podstawie:
www.wikipedia.pl
atrakcjepodlasia.pl
www.ciekawepodlasie.pl

/mk/

Kontakt


SOKÓŁKA TV SP. Z O.O
ul. Sikorskiego 25
16-100 Sokółka

tel: 666 828 883
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

REGON: 368683063
NIP: 5451817935
Numer KRS: 0000702479

Reklama

Czynne od pn-pt w godzinach 8:00 - 16:00
e-mail: reklama@sokolka.tv