poniedziałek, 23 styczeń 2017 08:22

Kolejne sukcesy zawodniczek z Malawicz i Starej Kamionki [Zdjęcia]

Miniony tydzień był dla narciarek bardzo pracowity. W środę startowały na Igrzyskach Województwa Podlaskiego w Białymstoku, zaliczyły drugi bieg w ramach Mazowiecko-Północnej Ligi Regionalnej Grupy Azoty, natomiast w sobotę rywalizowały w sprintach w Augustowie w ramach SkiTour Warmii i Mazur.

Niedawno powstałą trasę narciarską w Siedlcach - Sekule po raz kolejny odwiedziły kluby rywalizujące w ramach Mazowiecko-Północnej Ligi Regionalnej Grupy Azoty. Na profesjonalnie przygotowanych trasach, które od tego sezonu posiadają również oświetlenie, rozegrana została druga edycja Ligi.

Dopisująca pogoda, lekki mróz, dobrze przygotowana trasa oraz profesjonalna oprawa złożyły się na sukces sprawnie przeprowadzonych zawodów. Nie brakowało wyrównanej rywalizacji, gdzie od miejsca na podium dzieliły zawodników dziesiąte części sekundy oraz miłej atmosfery. Młodzi adepci narciarstwa biegowego przywiązywali ogromną wagę do startu i osiągniętego wyniku. Bardzo dobrze na tej imprezie wypadły nasze narciarki, które startowały techniką dowolną na dystansie od 1-3 km. W kategorii juniorka C na dystansie 3 km  Natalia Fiedorec Start Malawicze wywalczyła sobie 5. pozycję a Monika Szomko UKS Orliki Stara Kamionka była 6. W kategorii juniorka D na dystansie 2 km bardzo dobrze poradziła sobie Julia Zajczyk Start Malawicze, zajmując 4. miejsce. Pokonała ona  swoją klubową starszą koleżankę Kamilę Rećko, która metę przekroczyła jako 5. W tym samym biegu dalsze miejsca zajęły: Anna Szomko i Weronika Czeremcha (obie UKS Orliki Stara Kamionka), klasyfikując się na 10. i 13. miejscu. W najliczniejszej kategorii juniorki E (21 zawodniczek) w biegu na 1 km dominowały zawodniczki z Siedlec. Jednak po znakomitej walce brązowy medal wywalczyła sobie Magdalena Ignatowicz UKS Start Malawicze. Była to rekompensata dla Magdy z Igrzysk Województwa Podlaskiego w Białymstoku, gdzie zajęła 21. miejsce na skutek wypięcia się narty podczas biegu. Motywacja i wola walki czynią cuda. Tuż za Magdą na mecie zameldowała się jako 4. Katarzyna Rećko UKS Orliki Stara Kamionka oraz 5. Elżbieta Łowczecka Start Malawicze. Dobre 8. miejsce przypadło Zuzannie Czabatorowicz Start Malawicze, a 10. Uli Kucharewicz Orliki Stara Kamionka. Organizator zapewnił wszystkim uczestnikom zawodów gorącą herbatę, słodki poczęstunek medale i drobne upominki.

Narciarski bieg w Augustowie to pierwszy start zaliczany do cyklu 4 imprez pod nazwą Grand Prix Warmii i Mazur rozgrywanych w Augustowie-SkiTour, Gołdapii – Bieg Jaćwingów, Bieg Sasinów oraz Bieg o puchar Jabłoni na Warmii.

W Augustowie rywalizowano w sprintach stylem klasycznym na dystansie 1 km. W tej imprezie wystartowało ok. 100 narciarzy począwszy od kategorii ,,Skrzaty" kl. I-III, poprzez szkoły podstawowe i kategorie Open - gimnazjum i starsi. Po emocjonujących biegach sprinterskich w dość trudnych warunkach śniegowych – totalna odwilż - bardzo dobrze poradziła sobie Natalia Fiedorec Start Malawicze, która po półfinałach była 2. Jednak w ścisłym finale musiała ulec starszym narciarkom, klasyfikując się na 6. pozycji. Również należy pochwalić Kamilę Rećko Start Malawicze, która powalczyła o 13. lokatę, zaś Monika Szomko Orliki Stara Kamionka  zajęła 14. miejsce na 22 startujące zawodniczki.

W kategorii szkół podstawowych dominowały nasze narciarki. Po pięknej sportowej walce 1. miejsce wywalczyła sobie Elżbieta Łowczecka Start Malawicze, która wyprzedziła klubową koleżankę Zuzannę Czabatorowicz - 2 miejsce. Trzecie miejsce przypadło Kasi Rećko Orliki Stara Kamionka. Kasia zdecydowanie prowadziła przez pół dystansu sprinterskiego. Jednak niefortunnie zgubiła kijek i prawie do mety walczyła dzielnie z jednym. Wykorzystały to jej rywalki. Szóste miejsce zajęła Anna Szomko, a 8. była Ula Kucharewicz. Obie Orliki Stara Kamionka. Na tej imprezie w tej kategorii zabrakło faworytek z Siedlec - Julii Zajczyk i Magdy Ignatowicz , które  dopadła choroba.

Swój pierwszy start w zawodach narciarskich zaliczyła Marianna Borys Start Malawicze, która w  kategorii ,,Skrzaty" kl. I-III na super sprinterskim dystansie 150m zdobyła srebrny medal.

Organizator, pomimo złych warunków atmosferycznych, dobrze przygotował trasy sprinterskie, zadbał o ognisko, gorącą herbatę, bigos. Były też piękne, pamiątkowe medale za ukończenie biegu. Wszyscy uczestnicy zawodów otrzymali też liczne upominki, zaś medaliści okazałe, szklane statuetki.

Kolejną imprezą narciarską jest trzecia edycja Biegu na Igrzyska, która rozgrywana będzie w najbliższą środę 25 stycznia na trasach biegowych Uroczyska Glinki w Supraślu. Liczymy na szybki powrót do zdrowia Julki i Magdy oraz, aby zdrowe dotarły na te zawody pozostałe zawodniczki.