piątek, 07 kwiecień 2017 09:41

Turniej szachowy o Puchar Akademii Sportów Umysłowych [Zdjęcia]

W okresie od 26 marca do 6 kwietnia, w wtorki i czwartki, rozgrywano turniej kwalifikacyjny 2017 szachów klasycznych o Puchar Akademii Sportów Umysłowych w Sokółce. Rozgrywki odbywały się w SP na Zielonym Osiedlu w Sokółce.

W relacji Józefa Bochenko, czytamy:

Tempo gry na partię dla zawodnika wynosiło 30 minut plus 30 sekund za każde posunięcie na dystansie 7 rund.  Turniej spełniał warunki na zdobycie II kategorii męskiej i I kobiecej. Celem turnieju było doskonalenie gry w szachach klasycznych z zapisem partii.

Turniej spełnił  oczekiwania szkoleniowe. Szachiści analizowali własne partie i przeciwnika, doskonalili elementy strategii i debiutu. Ujawniły się też braki techniczne i teoretyczne, które wymagają zdecydowanej poprawy w dalszym etapie szkolenia.

Do gry przystąpiło 12 szachistów. Turniej za zaliczony pozytywnie mają szachiści, którzy osiągnęli wynik ,,dodatni” tzn. więcej partii wygrali niż przegrali.

VIII miejsce – 4 pkt. Szlis Maksymilian; SP 2 Sokółka

Pozostali zawodnicy nie osiągnęli (tym razem) wyniku dodatniego.

Burak Krystian ma w tym tygodniu dobrą passę, jest to jego 2. zwycięstwo w turnieju: w niedzielę zwyciężył w turnieju w Ciechanowie w kategorii do lat 10 i I miejsce w turnieju o puchar ASU Sokółka. Ponadto Krystian jako jedyny szachista w tym turnieju zdobył III kategorię szachową.

Turniej pozwolił też wyłonić ostateczny skład reprezentacji SP Janów na I Drużynowe Mistrzostwa Polski Szkół Podstawowych w szachach kl. I-III, w ramach projektu ,,Edukacja przez szachy w szkole”.

Mistrzostwa Polski odbędą się w Chrustach w województwie świętokrzyskim.

Skład reprezentacji SP Janów:
I szachownica – Burak Krystian
II szachownica – Pryzmont Hubert
III szachownica – Pryzmont Sebastian
IV szachownica (kobieca) – Supeł Weronika
Rezerwowy: Dereszkiewicz Szymon.

Należy liczyć, że determinacja rodziców doprowadzi do zrealizowania wyjazdu zespołu szachistów na Mistrzostwa Polski. Rodzice i szachiści, pomimo olbrzymiego wkładu własnego w przygotowanie do MP, nie otrzymali wsparcia finansowego ze strony władz Gminy Janów.

Należy nadmienić, że zespół szachistów SP Janów zajął III miejsce w Mistrzostwach Województwa w Suwałkach, gdzie pojechali tylko dzięki aktywności własnej rodziców.