Niezbędnym surowcem do budowy dróg są mieszanki mineralno-asfaltowe, wykorzystywane do układania nawierzchni drogowej. Produkcja tego surowca odbywa się w wytwórni mas bitumicznych. W związku z trwającymi pracami na wojewódzkiej drodze nr 673 pojawiło się zapotrzebowanie na montaż takiej wytwórni. Fakt ten, zaniepokoił mieszkańców Dąbrowy Białostockiej i podzielił ich opinie.
Wytwórnia będzie miała charakter tymczasowy, jej funkcjonowanie ograniczy się do czasu trwania realizacji kontraktów. Montaż wytwórni planowany jest w pasie drogowym planowanej inwestycji, na końcowym odcinku drogi w sąsiedztwie starej wytwórni. Przed końcem budowy wytwórnia zostanie zdemontowana, o czym zapewnia przedstawiciel firmy UNIBEP Pan Adam Dzięcioł. Asfalt z maszyny będzie trafiał na budowę drogi nr 673 na odcinku Dąbrowa Białostocka – Sokółka. Wytwórnia miałaby powstać w pobliżu osiedli domków jednorodzinnych, pomysł ten spotkał się z oficjalnym protestem mieszkańców. Dodatkowo do Burmistrza Dąbrowy Białostockiej złożono listy z podpisami mieszkańców sprzeciwiającymi się budowie.
Mieszkańców niepokoją uciążliwości związane z emisją szkodliwych substancji, hałasem związanym z produkcją materiału a także z transportem samochodowym dowożącym na teren składowania surowców czy też odbierającym już gotowy produkt. Wyrażali sporo obaw, zadawali mnóstwo pytań dotyczących między innymi: emisji zanieczyszczeń do powietrza. Kolejną często wymienianą obawą jest nieprzyjemny zapach, który może unosić się podczas produkcji surowca.
Przedstawiciele firmy UNIBEP przekonywali, że zainstalowane urządzenia są najnowocześniejsze z możliwych a zakłady tego typu zobowiązane są do nie przekraczania dopuszczalnych norm emisji hałasu, czy też emisji zanieczyszczeń do powietrza.
Jednak zapewnienia inwestora nie były w stanie uspokoić nerwowego podejścia do tematu, mieszkańcy natomiast od samego początku byli nastawieni na NIE i taka też atmosfera panowała do końca spotkania.
„Drogi chcą mieć wszyscy, natomiast okres budowy oraz infrastruktury, co za tym idzie, maszyny, urządzenia, hałas to już niekoniecznie” – mówi Adam Dzięcioł
/TL, IL/