• 1

  


 

sobota, 05 sierpień 2017 21:00

Upał - jak sobie z nim radzić?

Lato to nie tylko czas odpoczynku, ładowania baterii na czas zimowy jak i również ekstremalnie wysokie temperatury które mogą być zagrożeniem dla naszego zdrowia i życia.


Koniec Lipca i początek sierpnia zapisał się w najsilniejszą falą upałów do tej pory.
Wspomnianej fali upałów sprzyja wyż, który jest nad naszą częścią kontynentu i wprowadza tu ciepło z południowego zachodu Europy. Wkrótce położenie wyżu zmieni się na tyle, że otrzymamy bezpośrednią dostawę wyjątkowo gorącego powietrza wprost z Afryki.
Taka pogoda sprzyja i zachęca do częstego i długiego pobytu i wypoczynku nad wodą w pełnym słońcu, wiele dzieci i dorosłych  nie jest świadoma zagrożenia dla własnego zdrowia i życia.
Musimy jednak uważać na własne zdrowie bo ono jest tylko jedno, postaramy się Państwu przedstawić kilka krótkich zasad jak poradzić sobie z upałami bez szkody dla naszego cennego zdrowia.
Głównym zasadami którymi każdy z nas powinien się kierować w czasie wypoczynku pod słońcem:

- Odpoczywaj ! A jeśli nie masz możliwości oddania się tej miłej czynności, to przynajmniej odpuść sobie wysiłek fizyczny.

-  Jeżeli w pomieszczeniu jest bardzo gorąco to postaraj się pozostawić  naczynia o dużej powierzchni wypełnione wodą. Parowanie schładza powietrze.

- Jeśli masz do wyboru w domu łóżko piętrowe łóżko lub możliwość spania na podłodze, wybierz zdecydowanie podłogę. Chłodne powietrze jest cięższe plasuje się blisko podłogi. Ciepłe jest zaś lżejsze, więc gromadzi się blisko sufitu.

- Jedz schłodzone, lekko solone potrawy oraz dużo owoców i warzyw o wysokiej zawartości potasu ( pomarańcze, sałaty, ogórki, marchew).
-  Używaj wentylatorów elektrycznych, mogą one dawać pewną ulgę, jednak należy pamiętać iż zbyt duży ruch powietrza w pomieszczeniu sprzyja rozwojowi roztoczy oraz może powodować niedogodności u osób uczulonych na cząstki kurzu.

- Jeśli ktoś z twojego bliskiego otoczenia wykazuję  gorącą i suchą skórę , majaczy, występują drgawki lub straci przytomność, niezwłocznie wezwij  pogotowie ratunkowe. Podczas oczekiwania na przybycie grupy ratowniczej,  przenieś poszkodowaną osobę w chłodne miejsce układając ją w pozycji leżącej na plecach, z nogami i miednicą ułożonymi wyżej niż tułów po czym należy zdjąć z niej ubranie i rozpocząć zewnętrzne chłodzenie ciała poprzez ułożenie kompresów chłodzących na szyi, w pachach i pachwinach, nieprzerwane wachlowanie i spryskiwanie skóry wodą o temperaturze 25-30 °C mierząc temperaturę ciała. Nie wolno podawać aspiryny ani paracetamolu.
osobę która straciła przytomność należy ułożyć na boku.

- Zasłoń w domu okna, szczególnie te wystawione na działanie słońca. Uchyl okna i  nocą, kiedy temperatura na zewnątrz jest niższa, jeśli jest to bezpieczne.

-  Wysokie temperatury najbardziej szkodzą osobom w podeszłym wieku, chorym oraz dzieciom. Ich organizmy mogą nie porazić sobie  z utrzymaniem prawidłowej temperatury. Jeśli więc poczujesz takie objawy jak: zawroty głowy, gorączka, osłabienie, czy bóle mięśni zostań w domu (szczególnie w porze dnia o dużej temperaturze ) pozamykaj okna, weź letni prysznic, od czasu do czasu popijając chłodne napoje.
 
- Jeżeli musisz wyjść z domu nie zapomnij o nakryciu głowy, postaraj się też nałożyć ubranie o jasnej barwie.

- Podczas uciążliwych upałów niektóre osoby skarżą się na bolące opuchnięte nogi, niestety wysoka temperatura nasila dolegliwości krążeniowe. Najbardziej jest to odczuwane przez kobiety w ciąży oraz osoby cierpiące na żylaki. Jak temu zaradzić? Połóż się wygodnie z nogami uniesionymi do góry,, podłuż poduszkę pod stopy, unikaj długiego stania w miejscu.

-  W przypadku uciążliwych skurczy mięśni, występujących często po wysiłku fizycznym należy niezwłocznie odpocząć w chłodnym ocienionym miejscu. Wskazane jest także wypicie napoju glukozo-elektrolitowego. Jeżeli skurcze nie ustępują po godzinie może być konieczne udanie się do najbliższego punktu ratownictwa medycznego.

 /TL/

Kontakt


SOKÓŁKA TV SP. Z O.O
ul. Sikorskiego 25
16-100 Sokółka

tel: 666 828 883
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

REGON: 368683063
NIP: 5451817935
Numer KRS: 0000702479

Reklama

Czynne od pn-pt w godzinach 8:00 - 16:00
tel: 662 432 320 e-mail: reklama@sokolka.tv