Koniec Lipca i początek sierpnia zapisał się w najsilniejszą falą upałów do tej pory.
Wspomnianej fali upałów sprzyja wyż, który jest nad naszą częścią kontynentu i wprowadza tu ciepło z południowego zachodu Europy. Wkrótce położenie wyżu zmieni się na tyle, że otrzymamy bezpośrednią dostawę wyjątkowo gorącego powietrza wprost z Afryki.
Taka pogoda sprzyja i zachęca do częstego i długiego pobytu i wypoczynku nad wodą w pełnym słońcu, wiele dzieci i dorosłych nie jest świadoma zagrożenia dla własnego zdrowia i życia.
Musimy jednak uważać na własne zdrowie bo ono jest tylko jedno, postaramy się Państwu przedstawić kilka krótkich zasad jak poradzić sobie z upałami bez szkody dla naszego cennego zdrowia.
Głównym zasadami którymi każdy z nas powinien się kierować w czasie wypoczynku pod słońcem:
- Odpoczywaj ! A jeśli nie masz możliwości oddania się tej miłej czynności, to przynajmniej odpuść sobie wysiłek fizyczny.
- Jeżeli w pomieszczeniu jest bardzo gorąco to postaraj się pozostawić naczynia o dużej powierzchni wypełnione wodą. Parowanie schładza powietrze.
- Jeśli masz do wyboru w domu łóżko piętrowe łóżko lub możliwość spania na podłodze, wybierz zdecydowanie podłogę. Chłodne powietrze jest cięższe plasuje się blisko podłogi. Ciepłe jest zaś lżejsze, więc gromadzi się blisko sufitu.
- Jedz schłodzone, lekko solone potrawy oraz dużo owoców i warzyw o wysokiej zawartości potasu ( pomarańcze, sałaty, ogórki, marchew).
- Używaj wentylatorów elektrycznych, mogą one dawać pewną ulgę, jednak należy pamiętać iż zbyt duży ruch powietrza w pomieszczeniu sprzyja rozwojowi roztoczy oraz może powodować niedogodności u osób uczulonych na cząstki kurzu.
- Jeśli ktoś z twojego bliskiego otoczenia wykazuję gorącą i suchą skórę , majaczy, występują drgawki lub straci przytomność, niezwłocznie wezwij pogotowie ratunkowe. Podczas oczekiwania na przybycie grupy ratowniczej, przenieś poszkodowaną osobę w chłodne miejsce układając ją w pozycji leżącej na plecach, z nogami i miednicą ułożonymi wyżej niż tułów po czym należy zdjąć z niej ubranie i rozpocząć zewnętrzne chłodzenie ciała poprzez ułożenie kompresów chłodzących na szyi, w pachach i pachwinach, nieprzerwane wachlowanie i spryskiwanie skóry wodą o temperaturze 25-30 °C mierząc temperaturę ciała. Nie wolno podawać aspiryny ani paracetamolu.
osobę która straciła przytomność należy ułożyć na boku.
- Zasłoń w domu okna, szczególnie te wystawione na działanie słońca. Uchyl okna i nocą, kiedy temperatura na zewnątrz jest niższa, jeśli jest to bezpieczne.
- Wysokie temperatury najbardziej szkodzą osobom w podeszłym wieku, chorym oraz dzieciom. Ich organizmy mogą nie porazić sobie z utrzymaniem prawidłowej temperatury. Jeśli więc poczujesz takie objawy jak: zawroty głowy, gorączka, osłabienie, czy bóle mięśni zostań w domu (szczególnie w porze dnia o dużej temperaturze ) pozamykaj okna, weź letni prysznic, od czasu do czasu popijając chłodne napoje.
- Jeżeli musisz wyjść z domu nie zapomnij o nakryciu głowy, postaraj się też nałożyć ubranie o jasnej barwie.
- Podczas uciążliwych upałów niektóre osoby skarżą się na bolące opuchnięte nogi, niestety wysoka temperatura nasila dolegliwości krążeniowe. Najbardziej jest to odczuwane przez kobiety w ciąży oraz osoby cierpiące na żylaki. Jak temu zaradzić? Połóż się wygodnie z nogami uniesionymi do góry,, podłuż poduszkę pod stopy, unikaj długiego stania w miejscu.
- W przypadku uciążliwych skurczy mięśni, występujących często po wysiłku fizycznym należy niezwłocznie odpocząć w chłodnym ocienionym miejscu. Wskazane jest także wypicie napoju glukozo-elektrolitowego. Jeżeli skurcze nie ustępują po godzinie może być konieczne udanie się do najbliższego punktu ratownictwa medycznego.
/TL/