• 1
  • 2

  

czwartek, 07 wrzesień 2017 18:05

INTERWENCJA: Wilki atakują !!! [AKTUALIZACJA] [Film]

Do redakcji wpłynęła informacja dotycząca ataków wilków na zwierzęta hodowlane.

AKTUALIZACJA

Pan Paweł Pużuk poinformował nas o problemie, który nęka gospodarstwa domowe mieszkańców wsi Klimówki oraz jej okolic. Niedaleko zabudowań gospodarczych, w godzinach porannych wataha wilków zaatakowała dwie jałówki, jedna z nich nie miała szans na przeżycie. To nie jest pierwszy taki przypadek w tych okolicach. Kilka dni wcześniej W sąsiednich miejscowościach zaatakowane zostały owce oraz młode bydło domowe.Gospodarze boją się, że ataki będą się powtarzać.

- W tym miesiącu jest to druga jałówka z mojego gospodarstwa zaatakowana przez wilki. (...) Przedtem nigdy tego nie było- opowiada Paweł Pużuk, jeden z poszkodowanych rolników. - Dzieci będzie trzeba teraz pilnować, żeby nie zostały zaatakowane - dodaje.

W roku 1995 wilki zostały objęte ochroną w części Polski, natomiast od 1998 są chronione w całym kraju. W uzasadnieniu do tej decyzji, podkreślono pozytywną rolę drapieżników w utrzymaniu równowagi ekologicznej w lasach.

- Wilki są pod ścisłą ochroną,także myśliwi nie mają żadnego pola manewru.(...) Zmniejszenie populacji wilka jest w gestii Ministra Ochrony Środowiska - wyjaśnił Fryderyk Szubzda, Prezes Koła Łowieckiego "Sokół" w Sokółce.

Wilki żywią się głównie ssakami kopytnymi, natomiast w przypadku, gdy stado jest większe, mogą się podjąć ataku na większe ssaki lub ich stada. Do ataku na zwierzęta hodowlane może dochodzić w momencie braku pożywienia lub w okresie wychowywania młodych. Na terenie powiatu sokólskiego odnotowano kilkanaście przypadków podobnych ataków na przestrzeni ostatnich lat.

- Wilków w Puszczy Knyszyńskiej trochę jest. Mają one dosyć duży obszar bytowania. - przyznaje Robert Konował z Nadleśnictwa Krynki. - Zwykle jest tak, że nie atakują zwierząt domowych, niemniej jednak pojedyńcze przypadki się zdarzały. Trudno powiedzieć do końca, czym to było spowodowane.


Problem pana Pużuka nie jest przypadkiem odosobnionym. Niestety, rozwiązanie tego problemu leży w gestii Ministerstwa Ochrony Środowiska.

 

Aktualizacja:

Gospodarze, których zwierzęta padły ofiarą wilków i którzy zamierzają ubiegać się o odszkodowanie z tytułu poniesionych strat, muszą udać się do weterynarza, który po oględzinach wystawi zaświadczenie poświadczające atak drapieżnika na zwierzęta hodowlane. Wydany przez lekarza dokument należy przedłożyć w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Białymstoku (ul. Dojlidy Fabryczne 23) wraz z wnioskiem o odszkodowanie oraz dokumentami wymaganymi przez RDOŚ, poświadczającymi wyrządzoną szkodę. Ewentualna wypłata odszkodowania dokonywana jest po ocenie urzędu.

 /TV/,/ole/

 

 

Kontakt


SOKÓŁKA TV SP. Z O.O
ul. OS. CENTRUM, nr 17
16-100 Sokółka

tel: 666 828 883
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

REGON: 368683063
NIP: 5451817935
Numer KRS: 0000702479

Reklama

Czynne od pn-pt w godzinach 8:00 - 16:00
tel: 662 432 320 e-mail: reklama@sokolka.tv

EFRROWLEADERIdeaLANPROW

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.