wtorek, 03 październik 2017 12:00

Do 40 żubrów padnie na polowaniach w Puszczy Knyszyńskiej i Boreckiej [Film]

Są chore, agresywne, niszczą uprawy rolne i leśne – mówi Aleksander Lickiewicz, nadleśniczy z Nadleśnictwa Krynki o żubrach, do których już niedługo będą strzelać myśliwi.

 Na terenie nadleśnictwa Krynki może swobodnie żyć do 120 sztuk, a w tej chwili leśniczy szacują, że stado liczy 150 osobników. Podobna sytuacja ma miejsce w Nadleśnictwie Borki. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wydała zgodę na odstrzał do 20 sztuk żubrów w każdym z dwóch nadleśnictw – w Puszczy Knyszyńskiej i Boreckiej do końca marca 2018 roku. Decyzja GDOŚ oburza środowiska ekologiczne, w tym Greenpeace.  - Oba nadleśnictwa prowadzą komercyjny odstrzał żubrów. Oznacza to, że zabijaniem zwierząt przeznaczonych do eliminacji zajmują się nie wyspecjalizowani pracownicy nadleśnictwa, a myśliwi podczas zorganizowanego przez nadleśnictwo „polowania”. Trofea z zabitych zwierząt trafiają w ręce myśliwego i mogą być wywiezione za granicę. Zgodnie z przedstawioną opinią prawną taka praktyka, jak również sam sposób podejmowania decyzji o zabiciu żubrów jest niezgodna z prawem – piszą aktywiści w informacji prasowej. Jak podaje Greenpeace, GDOŚ wydaje zgodę na wywóz trofeów z żubrów – co potwierdza fakt, iż zabicie żubrów nie jest w ogóle związane z koniecznością wyeliminowania konkretnych chorych zwierząt, tylko z zaspokojeniem potrzeby nadleśnictwa na dewizowe polowania. Ekolodzy zbierają podpisy pod apelem, w którym domagają się wstrzymania realizacji wydanych decyzji.

 Żubry w Polsce na początku XX wieku były gatunkiem praktycznie wymarłym. Ich populacja została odtworzona zaledwie z siedmiu sztuk ocalałych w hodowlach. W Polsce jest blisko 1,6 tys. żubrów, z czego ok. 1,3 tys. to zwierzęta żyjące w wolnych stadach (pozostałe są w hodowlach, rezerwatach i zagrodach pokazowych). Zwierzęta te są objęte ścisła ochroną. Uzasadnieniem do odstrzału jest m.in. choroba zakaźna (np. gruźlica, która jest u żubrów nieuleczalna przy obecnym stanie wiedzy naukowej), niekorzystny genotyp, obrażenia lub inne objawy wpływające na zbyt słabą kondycję danego żubra, by mógł on być zaakceptowany przez stado, a także zbyt duża liczebność stada, które nie jest w stanie wyżywić się na danym terenie.

 Źródło informacji:  Nadleśnictwo Krynki

/WŻ,TV/

Kontakt


SOKÓŁKA TV SP. Z O.O
ul. Sikorskiego 25
16-100 Sokółka

tel: 666 828 883
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

REGON: 368683063
NIP: 5451817935
Numer KRS: 0000702479

Reklama

Czynne od pn-pt w godzinach 8:00 - 16:00
e-mail: reklama@sokolka.tv