Reklama 

 

wtorek, 17 październik 2017 10:00

Uroczyste odsłonięcie tablicy pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej [Film i Zdjęcia]

W Parafii pw. św. Antoniego Padewskiego w Sokółce odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej.  Zbrodni dokonanej na żołnierzach niepodległościowego podziemia i mieszkańcach powiatów: augustowskiego, sejneńskiego, suwalskiego i sokólskiego w lipcu 1945 roku. Zapraszamy do obejrzenia naszej relacji z uroczystości.

W uroczystościach wzięli udział Sekretarz Stanu Pan Jarosław Zieliński, przedstawiciele samorządu powiatu sokólskiego oraz młodzież z sokólskich szkół wraz z pocztami sztandarowymi, kompanie honorowe Wojska i Straży Granicznej, komendanci, funkcjonariusze oraz poczty sztandarowe pozostałych służb mundurowych oraz inni goście.

Film już wkrótce.

W lipcu 1945 r. oddziały Armii Czerwonej przy pomocy Wojska Polskiego oraz funkcjonariuszy i współpracowników Urzędu Bezpieczeństwa przeprowadziły szeroko zakrojoną akcję pacyfikacyjną na terenie Puszczy Augustowskiej i jej okolic, określanej mianem Obławy Augustowskiej. Ze strony sowieckiej w operacji uczestniczyły jednostki 50. armii
III Frontu Białoruskiego, Wojsk Wewnętrznych NKWD oraz funkcjonariusze kontrwywiadu wojskowego "Smiersz". Funkcjonariusze Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego, Milicji Obywatelskiej i miejscowi konfidenci wspomagali działania Sowietów jako przewodnicy i tłumacze, asystowali także przy przesłuchaniach.

Oddziały sowieckie przetrząsały lasy i wsie, aresztując podejrzanych o kontakty z polską partyzantką niepodle-głościową. Nie znamy dokładnie ani daty początkowej, ani końcowej operacji - najczęściej umieszcza się ją między 12 a 28 lipca. W sumie zatrzymano kilka tysięcy osób, część z nich więziono i poddawano brutalnemu śledztwu. Ok. 600 osób nigdy nie powróciło do domów i do dziś nie są znane ich losy. Najprawdopodobniej wszyscy zostali pozbawieni życia na podstawie tej samej decyzji i należy ich uznać za ofiary Obławy Augustowskiej.

Możliwe, że miejsce stracenia i wiecznego spoczynku tych osób znajduje się w pobliżu granicy, po stronie białoruskiej. Pewne jest, że zamordowano ich przy akceptacji najwyższych sowieckich władz politycznych. Strona polska od wielu lat prowadzi starania o ustalenie losów osób zaginionych w obławie.

Tekst: oblawaaugustowska.pl

/WŻ,TV/

Kontakt


SOKÓŁKA TV SP. Z O.O
ul. Sikorskiego 25
16-100 Sokółka

tel: 666 828 883
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

REGON: 368683063
NIP: 5451817935
Numer KRS: 0000702479

Reklama

Czynne od pn-pt w godzinach 8:00 - 16:00
e-mail: reklama@sokolka.tv