piątek, 20 październik 2017 10:00

Młodzież z ZSR na spotkaniu z funkcjonariuszami policji [Zdjęcia]

 Z okazji Europejskiego Dnia Walki z Handlem Ludźmi uczniowie czwartych klas Zespołu Szkół Rolniczych w Sokółce spotkali się z funkcjonariuszami Komendy Powiatowej Policji w Sokółce.

Policjanci przybliżyli zebranym to zjawisko oraz opowiedzieli jakie należy zachować środki ostrożności aby nie stać się ofiarą tego procederu. Funkcjonariusze uświadomili zebranym jakie przestępstwa to „Handel ludźmi” oraz do jakich zachowań zmuszane są osoby stające się jego ofiarami. Słuchacze dowiedzieli się, że każdą ofertę pracy należy sprawdzić pod kątem jej legalności, dokładnie przeczytać umowę o pracę i zapoznać się ze swoimi obowiązkami. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości trzeba dopytać pracodawcę co oznacza zapis w umowie, aby w pełni świadomie podjąć swoje obowiązki, gdyż przypadkowo podjęta praca może nieść za sobą ryzyko przestępstwa. Funkcjonariusze omówili również sposoby werbowania ofiar i sposób działania sprawców a także zapoznali z historiami ludzi, którzy stali się ofiarami tego procederu.

Pod tym adresem można znaleźć listę certyfikowanych pośredników pracy: www.kraz.praca.gov.pl.

Przed wyjazdem należy:

  • Sprawdzić jakie są możliwości uzyskania pomocy na miejscu, gdzie znajdują się konsulaty, ambasady lub inne polskie placówki?

  • Nawiązać kontakt z bliższą lub dalszą rodziną lub znajomymi znajdującymi się w pobliskim rejonie. Zebrać adresy i numery telefonów a także uprzedzić o swoim wyjeździe.

  • Pozostawić bliskim dane kontaktowe osób, z którymi się wyjeżdża do pracy, dane pracodawcy oraz adres, pod którym będzie się przebywać.

  • Bezpośrednio po przybyciu na miejsce skontaktować się z bliskimi i przekazać im informacje o swojej sytuacji. Zawsze informować ich o zmianie pracy lub miejsca zamieszkania.

  • Umówić się, na częstotliwość kontaktów. Ustalić hasło, którym można posłużyć się w sytuacji zagrożenia.

  • Zabrać z sobą adresy, numery telefonów i e-maile: do rodziny i bliskich, ambasady, konsulatu RP oraz innych instytucji pomocowych, działających w kraju docelowym.

  • Zabrać z sobą telefon komórkowy z aktywnym roamingiem i zdjętym simlockiem, aby móc używać miejscowej karty.

  • Zaopatrzyć się w mapę miasta, regionu oraz zabrać ze sobą słownik i rozmówki.

  • Przed wyjazdem przygotować odpowiednią sumę pieniędzy na powrót do domu lub przetrwanie w czasie poszukiwania innej pracy, gdyby okazało się, że wybrana praca jest inna niż ta oferowana.

  • Pozostawić w domu aktualne zdjęcie oraz kserokopię dokumentów tj: dowodu osobistego lub paszportu

Tekst i zdjęcia: Zespół Szkół Rolniczych w Sokółce

opr./WŻ/

 

Kontakt


SOKÓŁKA TV SP. Z O.O
ul. Sikorskiego 25
16-100 Sokółka

tel: 666 828 883
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

REGON: 368683063
NIP: 5451817935
Numer KRS: 0000702479

Reklama

Czynne od pn-pt w godzinach 8:00 - 16:00
e-mail: reklama@sokolka.tv