• 1
  • 2

  

sobota, 03 styczeń 2015 14:39

Wyznawcy prawosławia świętować będą Boże Narodzenie


Zgodnie z kalendarzem juliańskim, 6 stycznia wyznawcy prawosławia zasiądą do uroczystej Wigilii.

 

Wieczerza wigilijna składa się z dwunastu dań. Na stole, zgodnie z tradycją, powinny się znaleźć: chleb - symbol pożywienia, czosnek - symbol zdrowia, sól - symbol obfitości oraz miód - symbol słodyczy (powodzenia) i postne potrawy.

Święta Bożego Narodzenia w kościele prawosławnym będą trwać 3 dni, na znak udziału Trójcy Świętej w zbawieniu człowieka. Pierwszego dnia świętuje się narodziny dzieciątka Jezus w Betlejem. Drugiego dnia czci się Najświętszą Maryję Pannę, która narodzinami Jezusa połączyła Niebo i Ziemię. Trzeciego dnia wspomina się św. Stefana, pierwszego męczennika, który oddał życie za Chrystusa.

W nocy z 6 na 7 stycznia wierni uczestniczyć będą w kilkugodzinnych liturgiach, które odpowiadają Pasterce w kościele katolickim. Po nocnym nabożeństwie, wierni spotkają się w domach, w rodzinnym gronie. Świąteczne dni to także czas rodzinnych odwiedzin i kolędników wędrujących z gwiazdą od domu do domu we wsiach i miasteczkach.
 
Na Podlasiu kolędowanie rozpoczyna się pierwszego dnia świąt. Kolędnicy z gwiazdą wchodzą lub śpiewają pod oknem. Gospodarze kiedyś dawali im bułki (piroh), chleb, a nawet mięso. Teraz najczęściej dają pieniądze. W miastach prawosławni z dużą (nieraz o średnicy do dwóch metrów) gwiazdą śpiewają pod blokiem, a mieszkańcy przeważnie wychodzą do nich z datkami. Wyznawcy prawosławia chodzą także z szopką, zwaną betlejką.

Źródło: http://www.deon.plKontakt


SOKÓŁKA TV SP. Z O.O
ul. OS. CENTRUM, nr 17
16-100 Sokółka

tel: 666 828 883
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

REGON: 368683063
NIP: 5451817935
Numer KRS: 0000702479

Reklama

Czynne od pn-pt w godzinach 8:00 - 16:00
tel: 662 432 320 e-mail: reklama@sokolka.tv

EFRROWLEADERIdeaLANPROW

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.