Reklama 

 

piątek, 03 listopad 2017 10:00

Dziś wielkie Święto Myśliwych - Hubertus 2017 [Film]

Hubertus, hubertowiny to popularne święto myśliwych, leśników i jeźdźców. Jego obchody przypadają na dzień 3 listopada, kiedy to w Kościele katolickim obchodzone jest liturgiczne wspomnienie świętego Huberta - patrona myśliwych i jeźdźców. Prezentujemy Państwu film z uroczystości "Święta Brzozy 2017", na którym zagrali hejnaliści z Nadleśnictwa Krynki.

Na terenie powiatu sokólskiego działa 12 Kół Łowieckich: „Kaczor” „Tur” „Sok󳔄Dzik” „Przepiórka”„Jedność” „Podgorzałka” „Żubr” „Sokół” „Hubert” „Dąb”  "Jeleń". Powierzchnia obwodów łowieckich, na których działalność prowadzą koła łowieckie wynosi: 157 797, 20 ha.

Święto hubertus ma bardzo długą tradycję - jego pierwsze obchody datuje się na 1444 rok. W Polsce święto wprowadziła dynastia Sasów (XVIII wiek), zaś pierwszym organizatorem hubertowskich polowań był Ignacy Mościcki (3 listopad 1930 rok).

W dzień świętego Huberta polscy myśliwi organizują polowania na wzór historycznych polowań z całym obrzędem ceremonii (m. in. z wykorzystaniem sygnałów łowieckich). Święto poprzedza msza święta w intencji przyrody i myśliwych (w której biorą także udział zwierzęta - konie, psy, sokoły). Po polowaniu myśliwi organizują biesiadę przy ognisku. Obchodzenie święta ma zapewnić dobre wyniki w nadchodzącym sezonie.

„Kiedy swego czasu goły las nastaje, święty Hubert z lasu cały obiad daje”
„Jaki listopad trzeci, taki marzec się kleci”

Kim był Święty Hubert

Patron myśliwych pochodził z królewskiego rodu Merowingów. Urodził się w 655 r. Dzięki pasji ojca Hubert od młodości rozsmakował się w sztuce polowania, brał udział w coraz bardziej wciągających go wyprawach łowieckich. Na jednej z nich, w Pirenejach, stanął oko w oko z olbrzymim górskim niedźwiedziem. Po zaciętej walce kudłaty olbrzym zginął.

W młodym wieku wyjechał z rodzinnych stron i osiadł na dworze króla Frankonii. Mimo założenia rodziny i wielu dworskich obowiązków ani na chwilę nie zaprzestał łowiectwa. Bez większego trudu zorganizował wyprawę w Góry Ardeńskie, która - jak się później okazało - była dla niego przełomowa.

Jak głosi legenda w Wielki Piątek, nie szanując łowieckiej tradycji zakazującej polowania w ten dzień, wśród groźnych górskich stoków spotkał białego jelenia z krzyżem promieniejącym między rogami. Hubert sięgnął do kołczanu po strzałę, lecz oczy jego spotkały się ze spojrzeniem zwierzęcia. Zdawało mu się, że słyszy głos: Dlaczego prześladujesz niewinne zwierzęta, lepiej pomyśl o zbawieniu duszy?.

To Stwórca nakazał mu pohamowanie łowieckiej pasji. Hubert postanowił udać się na służbę Bożą do jednego z biskupstw. Przez szereg lat z myśliwskim zapałem zdobywał rozległą wiedzę kanoniczną. Po śmierci swego kościelnego opiekuna biskupa Lamberta został ordynariuszem w Maastricht-Tongres-Liege.

Jego misją było więc nawiedzanie miast i wiosek Brabancji oraz Ardenów, by ich mieszkańców zjednywać dla wiary w Chrystusa. Już do końca życia bp Hubert przestrzegał wartości duchowych. Dał się poznać jako miłośnik przyrody i praktyczny wyznawca etyki łowieckiej. Zmarł powszechnie uważany za świętego 3 listopada 742 lub 743 r.

Św. Hubert jest dla myśliwych wzorem właściwego traktowania zwierzyny. Myśliwy ma przede wszystkim ją dokarmiać, hodować, chronić przed drapieżnikami i kłusownikami. Etyka myśliwska nakazuje np. poszukiwanie rannej zwierzyny i uśmiercanie jej w sposób humanitarny. Zakazuje traktowania odstrzału zwierzyny jako treningu strzeleckiego. Zaleca zachowywanie umiaru i opanowania, by pasja myśliwska nie przerodziła się w zachłanność. Dobry myśliwy to nie koniecznie ten, który zostaje królem polowania - głosi kodeks.

Źródło: pl.wikipedia.org, wiadomosci.wp.pl

/WŻ/

 

Kontakt


SOKÓŁKA TV SP. Z O.O
ul. Sikorskiego 25
16-100 Sokółka

tel: 666 828 883
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

REGON: 368683063
NIP: 5451817935
Numer KRS: 0000702479

Reklama

Czynne od pn-pt w godzinach 8:00 - 16:00
e-mail: reklama@sokolka.tv