Gminny Ośrodek Kultury zaprasza do korzystania z wirtualnego spaceru po ciekawych i zabytkowych miejscach w Krynkach >> idź na spacer <<.
Celem projektu było zapoznanie młodych ludzi z nowoczesnymi technikami multimedialnymi i wykorzystanie ich w promocji miasta Krynki. Powstał „Wirtualny spacer po Krynkach”, dzięki któremu można zobaczyć ważniejsze miejsca w mieście w różnej perspektywie np. wnętrze kościoła, cerkwi, ruiny w parku podworskim. Młodzież przygotowała również projekty graficzne i tekstowe tablic informacyjnych.
Wirtualny spacer po Krynkach zrealizowano w ramach działań w projekcie fotograficzno-filmowym „Krynki 360 stopni”, dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Bardzo Młoda Kultura 2016-2018.
Układ przestrzenny Krynek kształtował się od XVI wieku, gdyż w 1578 roku rozróżniano już Stare Miasto z rynkiem i trzema ulicami oraz Nowe Miasto z rynkiem i dziesięcioma ulicami. Po pożarach w Krynkach w 1775 roku, ówczesny dzierżawca ekonomii grodzieńskiej, podskarbi litewski Antoni Tyzenhauz zlecił wykonanie nowego rynku według projektu włoskiego architekta Józefa de Sacco. To z jego inicjatywy zostało przebudowane miasto, rynek o kształcie sześciokąta z wychodzącymi promieniście dwunastoma ulicami. Zachowany w Krynkach XVIII-wieczny układ miejski, to unikat na skalę krajową. Dziś w miejscu rynku jest park. To jedyny taki rynek w Polsce, a jeden z niewielu w Europie.
Źródło: gok-krynki.pl
/WŻ/