• 1
  • 2
  • 3

Filmy

Exit

KAMERY IP

Exit
czwartek, 14 grudzień 2017 15:00

Powstaną dwa nowe targowiska w powiecie sokólskim [Zdjęcie]

Pozytywnie zweryfikowano 14 wniosków na łączną kwotę 12 377 133,00 PLN. Inwestycje powinny zakończyć się w ciągu dwóch lat.

Ponad 12 mln złotych z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 trafi do czternastu podlaskich gmin na budowę i rozbudowę lokalnych targowisk i Centrów Produktu Regionalnego. W środę, 13 grudnia Marszałek Województwa Podlaskiego Jerzy Leszczyński i Członek Zarządu Stefan Krajewski podpisali umowy na dofinansowanie inwestycji z przedstawicielami samorządów, których wnioski zostały pozytywnie zweryfikowane. Dzięki tym pieniądzom powstanie w województwie dziewięć nowych, a przebudowanych zostanie pięć, istniejących już targowisk.

Nowe targowiska w powiecie sokólskim powstaną m.in. w Janowie i Nowym Dworze (pełna lista inwestycji poniżej).

- Umowy, które podpisujemy, dotyczą budowy i przebudowy targowisk, ale też tworzenia Centrów Promocji Produktów Regionalnych, co z punktu widzenia rozwoju przedsiębiorczości wśród rolników jest bardzo istotne - mówił marszałek Jerzy Leszczyński.
Jerzy Leszczyński przypomniał, że w poprzedniej perspektywie finansowej z dotacji PROW na targowiska skorzystało osiem gmin, w tym roku jest ich prawie dwukrotnie więcej - To świadczy o tym, że samorządy angażują się w działania propagujące sprzedaż bezpośrednią wśród rolników i przetwórców, a tym samym promują nasz lokalny produkt: ekologiczny i zdrowy – podkreślał marszałek.

O możliwościach jakie daje ustawa o sprzedaży bezpośredniej i rolniczym handlu detalicznym przypomniał Członek Zarządu Województwa Stefan Krajewski. Podkreślał, że nowo powstałe inwestycje mogą zwiększyć zainteresowanie handlem bezpośrednim wśród rolników. - Zależy nam na tym, aby nie były to inwestycje, które powstaną i na tym koniec, ale żeby to były miejsca, gdzie będzie promowany produkt tradycyjny i lokalny. Ważne, aby wykorzystać te możliwości, które daje ustawa, żeby to się zadziało w naszym województwie.

Przypomnijmy, że w ramach rolniczego handlu detalicznego rolnicy, ale również np. działkowcy mogą sprzedawać wytworzone przez siebie produkty żywnościowe bezpośrednio konsumentowi końcowemu. Żywność wytworzona musi pochodzić w całości lub w części z jego upraw, hodowli lub chowu. Stefan Krajewski zwrócił też uwagę, że warto postarać się o wyłączenie z zakazu handlu w niedzielę sprzedaży bezpośredniej produktu lokalnego: - Targowiska, kiermasze, jarmarki są m.in. po to, aby mieszkańcy miasta odwiedzjący w niedzielę wieś, mogli zaopatrzyć się w regionalne produkty.

Konkurs trwał od 22 maja do 14 lipca br. Wpłynęło 15 wniosków o przyznanie pomocy na łączną kwotę ponad 21 mln zł. Kwota limitu przewidziana dla województwa podlaskiego, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 12 października 2015 r. na ten typ operacji wynosi 3 410 550,00 euro, tj. ok. 14,3 mln zł. 


Źródło: wrotapodlasia.pl

opr./WŻ/

Kontakt


SOKÓŁKA TV SP. Z O.O
ul. Sikorskiego 25
16-100 Sokółka

tel: 666 828 883
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

REGON: 368683063
NIP: 5451817935
Numer KRS: 0000702479

Reklama

Czynne od pn-pt w godzinach 8:00 - 16:00
tel: 662 432 320 e-mail: reklama@sokolka.tv

EFRROWLEADERIdeaLANPROW

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.