Od 1 stycznia zwiększy się limit dochodu niepełnosprawnego z 9120 zł do 10 080 zł, pozwalający skorzystać z ulgi przez podatnika mającego na utrzymaniu osobę niepełnosprawną. Przy odliczeniu wydatków na samochód (do 2280 zł) będą uwzględniane wszystkie przejazdy, również na zakupy i do lekarza, a nie tylko na zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne. Wydatki na utrzymanie psa asystującego (do 2280 zł) będzie mógł odliczyć każdy niepełnosprawny.
Nowe zasady stosuje się do rozliczenia dochodów już za 2017 r.
Każda osoba z niepełnosprawnością będzie mogła odliczyć od podatku koszty utrzymania psa asystującego. Zmieniają się także zasady odliczenia wydatków związanych z dojazdami samochodem na zabiegi rehabilitacyjne. Z nowych rozwiązań będzie można skorzystać składając zeznanie podatkowe za 2017 rok. Kwota, którą będzie można odliczyć od podatku pozostaje bez zmian - jest to 2280 złotych.
Do tej pory z takiej możliwości mogły skorzystać osoby niewidome lub niedowidzące (zaliczone do I lub II grupy inwalidztwa) oraz osoby z niepełnosprawnością narządu ruchu (z I grupą inwalidztwa). O zmianę przepisów walczyła Helsińska Fundacja Praw Człowieka. W wystąpieniu do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prawnicy Fundacji ocenili, że przepisy dyskryminują i w nieuzasadniony sposób różnicują prawa osób z niepełnosprawnościami. Ministerstwo pracy i resort finansów podzieliły tę argumentację.
Źródło: tvn24bis.pl
opr./WŻ/