W sumie od 15 grudnia do 18 stycznia w szranki kulinarne stanęło i stanie kilkudziesięciu uczniów z 12 szkół w naszym regionie. Organizatorem konkursu jest Marszałek Województwa Podlaskiego, koordynatorem konkursu jest Departament Rolnictwa i Obszarów Rybackich UMWP.
Pierwszy konkurs odbył się 15 grudnia w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Mońkach, kolejne zaś: 3 stycznia w Janowie, 4 stycznia Ostrożanach, 5 stycznia Niećkowie. 9 stycznia w Suwałkach. W najbliższych dniach konkursy odbędą się także: 10 stycznia w Sejnach, 11 stycznia - Wysokiem Mazowieckiem, 12 stycznia - Sokółce, 15 stycznia - Rudce, 16 stycznia - Łomży, 17 stycznia – Bielsku Podlaskim i 18 stycznia w Grajewie.
Konkurs odbywa się w dwóch etapach: szkolnym i wojewódzkim. Do etapu wojewódzkiego przejdzie dwuosobowy zespół z każdej ze szkół. W eliminacjach biorące udział w rywalizacji zespoły mają za zadanie przygotować menu konkursowe składające się z trzech dań: zupy lub przystawki, dania głównego i deseru. Dania te przygotowane być muszą z wykorzystaniem produktów związanych z regionem, powszechnie znanych i rozpoznawalnych. Już na etapie wojewódzkim każdy z zespołów będzie miał 40 minut na wydanie dań konkursowych (dla członków Kapituły i 1 na stół prezentacyjny). Członkowie Kapituły oceniają dania pod trzema względami: walory smakowe, wygląd potrawy oraz pod kątem związku dania i wykorzystanych półproduktów z naszym regionem i tradycjami.
Co ważne, w etapie wojewódzkim uczniowie prezentować będą dania, które przygotowali na etapie szkolnym.
Finał wojewódzki odbędzie się w marcu tego roku. Kapituła Wojewódzka podczas konkursu w finale przyzna I nagrodę zespołowi, który odbędzie staż/praktykę w restauracji prowadzonej przez kucharza uznanego w środowisku gastronomicznym.
Zdjęcia z konkursu zorganizowanego w: Niećkowie, Ostrożanach, Janowie, Mońkach i Suwałkach
Źródło: www.wrotapodlasia.pl
opr./WŻ/