• 1
  • 2
  • 3

 

 

środa, 10 styczeń 2018 10:00

Ponad 50 mln zł. na szkolenia w powiecie sokólskim i białostockim

Białystok i Sokółka uruchamia właśnie projekt „Bony na szkolenia”. Do rozdania jest 24,5 mln złotych. Dzięki temu można będzie rozpocząć szkolenia, kursy zawodowe czy studia podyplomowe.

Do rozdania - tylko w samym Białymstoku w ciągu trzech lat - jest aż 24,5 mln zł.Na studia podyplomowe można dostać nawet 9 tys. zł. Na kurs zawodowy - aż 15 tys. zł. Z własnej kieszeni trzeba wyłożyć zaledwie 12 proc. wartości kursu lub studiów. Niemal za darmo można uczyć się języków obcych, kończyć kursy informatyczno-komunikacyjne czy w inny sposób podnosić swoje zawodowe kwalifikacje.

- Z tego projektu nikt nie jest wykluczony. Wnioski mogą składać i pracujący, i prowadzący własną firmę, i bezrobotni - mówi Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku. Zastrzega jednak, że jeśli chętnych na dofinansowania będzie zbyt wielu, pod uwagę będą brane dodatkowe kryteria, na przykład wiek. Według założeń z dofinansowań ma skorzystać 2,7 tys. mieszkańców miasta.

Zapisywać się można już w nocy z 14 na 15 stycznia. Wystarczy znaleźć odpowiadające nam szkolenie albo studia podyplomowe. Później sprawdzić, czy instytucja, która je prowadzi, jest wpisana do bazy usług rozwojowych, którą tworzy Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. A potem zarejestrować się na stronie www.bonynaszkolenia.pl.

Jak zapewnia Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku, zacznie ona działać już w nocy z niedzieli na poniedziałek. To strona, za pośrednictwem której każdy pełnoletni mieszkaniec Białegostoku oraz powiatów białostockiego i sokólskiego będzie mógł starać się o dofinansowanie do kursów, szkoleń i studiów podyplomowych, których ukończenie zagwarantuje podniesienie jego kwalifikacji zawodowych. Każdy - bo szanse mają ludzie w każdym wieku, pracujący, prowadzący własne firmy, ale też bezrobotni. Można dostać nawet 15 tys. zł. Na trzy lata trwania projektu przewidziane jest ponad 50 mln zł. Z tego do mieszkańców Białegostoku ma trafić ponad 24 mln. To wystarczy na wsparcie około 2,7 tys. białostoczan, którzy będą mogli na przykład podszkolić języki obce, wziąć udział w szkoleniach informatycznych, kwalifikacyjnych kursach zawodowych czy kursach umiejętności zawodowych.

- Myślę, że rynek usług szkoleniowych bardzo się u nas rozwinie. Bo projekt będzie trwał przecież aż trzy lata - uśmiecha się Tadeusz Truskolaski. Ale oczywiście - głównym celem jest pomoc zwykłym mieszkańcom miasta. Tak, aby poprzez podniesieni kwalifikacji zawodowych byli bardziej pożądanymi pracownikami. - To doskonała okazja - chwali projekt dr hab. Cecylia Sadowska-Snarska, ekspert ds. rynku pracy. I tłumaczy: - Wymagania pracodawców zmieniają się bardzo szybko. Bo zmieniają się techniki, technologie wytwarzania. W ślad za tym musi nadążyć wiedza, umiejętności posiadane przez pracowników. Bezpłatne kursy zawodowe od lat już organizuje Powiatowy Urząd Pracy. I białostoczanie chętnie z nich korzystają. - Aby być konkurencyjnym, aby nie pozostać w tyle bez możliwości nadrobienia zaległości - mówi Jolanta Tulkis z PUP.

opr. /TV/

Imformację oraz zdjęcie publikujemy dzięki uprzejmości www.poranny.pl

Kontakt


SOKÓŁKA TV SP. Z O.O
ul. OS. CENTRUM, nr 17
16-100 Sokółka

tel: 666 828 883
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

REGON: 368683063
NIP: 5451817935
Numer KRS: 0000702479

Reklama

Czynne od pn-pt w godzinach 8:00 - 16:00
tel: 662 432 320 e-mail: reklama@sokolka.tv

EFRROWLEADERIdeaLANPROW

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.