poniedziałek, 15 styczeń 2018 18:00

Na pierwsze PITy mamy czas do końca stycznia

Pierwsze miesiące nowego roku, to tradycyjnie czas kiedy składamy zeznania podatkowe dotyczące osiągniętych dochodów, czyli popularne PITy. Zgodnie z ustawą termin składania zeznań za 2017 rok upływa 30 kwietnia, niemniej niektóre PITy muszą znaleźć się w urzędach skarbowych już do końca stycznia.

Na „ryczałtowców” urzędy czekają do końca stycznia. Z końcem stycznia upływa termin na złożenie zeznania PIT-28. Do złożenia tej deklaracji zobowiązani są podatnicy rozliczający zryczałtowany podatek dochodowy od przychodów ewidencjonowanych:
prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą, zarówno indywidualnie, jak i w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych,
osiągający przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.

Po zakończeniu roku podatkowego, podatnicy będący na tzw. „ryczałcie”, powinni złożyć zeznanie PIT-28 o wysokości uzyskanego przychodu i należnego ryczałtu w terminie do końca stycznia roku następnego. Czas do końca miesiąca mają także podatnicy rozliczający się na zasadach karty podatkowej, czyli składający zeznanie PIT-16A oraz osoby duchowne składające PIT-19A.

Z roku na rok coraz więcej e-PITów. Na złożenie innych zeznań PIT, w tym najpopularniejszych PIT-37 i PIT-36, mamy zgodnie z ustawą czas do 30 kwietnia. W tym roku jest to poniedziałek, czyli dzień roboczy, co oznacza, że nie ma możliwości przedłużenia go o kilka kolejnych dni, a tak dzieje się w przypadku gdy 30 kwietnia przypada na dzień wolny od pracy. Wówczas termin ten przesuwa się na pierwszy dzień roboczy po 30 kwietnia.
Warto pamiętać, że coraz mniej osób przychodzi w tym celu do urzędów skarbowych. Obecnie większość podatników wypełnia ten obowiązek z własnego domowego komputera. W ubiegłym roku w województwie podlaskim złożono ponad 213 tys. e-PITów i liczba ta systematycznie wzrasta.

Elektroniczne wypełnienie i złożenie zeznania ułatwia:
System e-deklaracje, który umożliwia szybkie i bezpieczne składanie deklaracji podatkowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, bez konieczności kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Potwierdzeniem złożenia deklaracji jest Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO), które jest traktowane na równi z dowodem nadania listu poleconego czy potwierdzeniem złożenia zeznania bezpośrednio w urzędzie skarbowym.
PFR – usługa polegająca na udostępnieniu podatnikowi propozycji rozliczenia rocznego. Podatnik nie musi wypełniać sam zeznania podatkowego – robi to za niego administracja skarbowa. Należy pamiętać, że jest to propozycja rozliczenia rocznego, z której podatnik może skorzystać lub nie. Jeśli skorzysta z usługi PFR to powinien sprawdzić poprawność danych wykazanych w udostępnionym zeznaniu oraz podpisać i wysłać deklarację. Usługa PFR będzie dostępna na Portalu Podatkowym od 15 marca 2018 r.

Oczywiście cały czas jest także możliwość wypełnienia zeznania w formie papierowej i złożenia go w siedzibie urzędu skarbowego lub przesłania pocztą.

Nowości podatkowe
Wśród tegorocznych nowości podatkowych najważniejsze to:
Zmiana wysokości kwoty wolnej od podatku dla zarabiających najmniej i najwięcej – w rozliczeniach za 2017 r. wysokość kwoty wolnej od podatku przysługująca podatnikowi zależy od poziomu jego dochodów. Podatnicy u których podstawa opodatkowania nie przekroczy 6.600 zł będą mieli kwotę wolną w wysokości 1.188 zł, co oznacza, że w takim przypadku nie wystąpi konieczność zapłaty podatku. Z kolei osoba, u której podstawa opodatkowania wyniesie 127.000 zł lub więcej, w ogóle nie będzie miała kwoty wolnej.
Przeważająca większość podatników nie odczuje jednak tej zmiany. Szczegółowe zasady dotyczące kwoty wolnej od podatku można znaleźć w broszurach informacyjnych do poszczególnych formularzy PIT. 
Podwyższenie o 100% rocznego limitu dotyczącego stosowania 50% kosztów uzyskania przychodów dla twórców, tj. z obecnych 42.764 zł do kwoty 85.528 zł z jednoczesnym ograniczeniem stosowania tych kosztów do określonego rodzaju działalności twórczej.
Przy uzyskiwaniu dochodów z najmu opodatkowanych ryczałtem w wysokości 8,5%, w sytuacji gdy roczne przychody przekroczą kwotę 100 tys. zł, wówczas nadwyżka przychodów ponad kwotę 100 tys. zł będzie opodatkowania ryczałtem w wysokości 12,5 proc.

Najważniejsze informacje dotyczące składania zeznań podatkowych za 2017 rok, podlaska Krajowa Administracja Skarbowa będzie przekazywać na bieżąco w trakcie trwania tegorocznej kampanii PIT. Zachęcamy również do kontaktu z Krajową Informacją Skarbową pod nr tel. +22 330 03 30 (z telefonów komórkowych) lub 0 801 055 055 (z telefonów stacjonarnych), a także bezpośrednio z podlaskimi urzędami skarbowymi.

Źródło: Izba Administracji Skarbowej w Białymstoku

opr/WŻ/

Kontakt


SOKÓŁKA TV SP. Z O.O
ul. Sikorskiego 25
16-100 Sokółka

tel: 666 828 883
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

REGON: 368683063
NIP: 5451817935
Numer KRS: 0000702479

Reklama

Czynne od pn-pt w godzinach 8:00 - 16:00
e-mail: reklama@sokolka.tv