poniedziałek, 22 styczeń 2018 12:00

Funkcjonariusze KAS udaremnili przemyt zabytkowych ikon [Zdjęcia]

Przemyt 2 ikon udaremnili funkcjonariusze KAS z przejścia granicznego w Połowcach. Zabytkowe obrazy sakralne przedstawiające wizerunek Boga Ojca oraz Narodzenie Bogarodzicy próbował nielegalnie wwieźć do Polski 52-letni obywatel Białorusi.

Funkcjonariusze podlaskiej Służby Celno-Skarbowej z Połowiec podczas szczegółowej kontroli Opla Merivy kierowanego przez 52-letniego Białorusina znaleźli dwie ikony. Jedna z nich ukryta była w opakowaniu po czekoladkach, druga natomiast znajdowała się specjalnie spreparowanej drewnianej skrzynce. Przeciwko mężczyźnie, który twierdził, że malowidła wiózł w prezencie dla znajomego z Białegostoku, funkcjonariusze wszczęli sprawę karną skarbową rekwirując wykryte ikony. Za przemyt Białorusin odpowie teraz przed sądem. Grozi mu kara grzywny i przepadek ikon.

Na podstawie wstępnej opinii ekspertów z Muzeum Ikon w Supraślu (woj. podlaskie) zabezpieczone ikony pochodzą najprawdopodobniej z Rosji. Jedna z nich, przedstawiająca Narodzenie Bogarodzicy, datowana jest na koniec XVIII wieku. Druga, przedstawiająca Boga Ojca z wizerunkiem Ducha Świętego jako gołębicy, pochodzi prawdopodobnie z 2. połowy XIX wieku. Dokładną wartość zabezpieczonych ikon ustali powołany w toczącym się postępowaniu rzeczoznawca.

 

 

Kontakt


SOKÓŁKA TV SP. Z O.O
ul. Sikorskiego 25
16-100 Sokółka

tel: 666 828 883
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

REGON: 368683063
NIP: 5451817935
Numer KRS: 0000702479

Reklama

Czynne od pn-pt w godzinach 8:00 - 16:00
e-mail: reklama@sokolka.tv