środa, 06 maj 2015 09:52

Pieniądze zebrane. W Sidrze powstanie wydawnictwo

Czy można stworzyć wydawnictwo i wydać książkę, mieszkając w małej miejscowości na Podlasiu praktycznie bez żadnych pieniędzy? Można.

Od kilu miesięcy na portalu wspieram.to kilka młodych osób (Beata Glińska, Paweł Leszczyński, Szymon Krug, Iwo Widuliński) prowadziło zbiórkę na utworzenie wydawnictwa MadMoth Publishing, zajmującego się promocją i wydawaniem podlaskiej fantastyki. Pierwszą książką ma być "Król Wron" Szymona Kruga.

W mailu do redakcji przesłanym przez Beatę Glińską, czytamy:

"Drugiego maja zakończyła się zbiórka środków na założenie wydawnictwa w Sidrze. Zebraliśmy łącznie 17 734 zł, co stanowiło 103% potrzebnej kwoty, projekt wsparło 158 osób, nie tylko z Podlasia i Polski, ale również z zagranicy. .
Nic nie zapowiadało, że to może się udać. Po zawieszeniu projektu na stronie i wypuszczeniu pierwszego filmu, jakoś w cztery dni nazbieraliśmy prawie 3 tysiące i od tej pory kwota stanęła jak zaczarowana, a jeżeli nawet powiększała się, to nieznacznie.
Z drugiej strony dostaliśmy bardzo miły odzew przyjaciół, znajomych, ich znajomych i zupełnie obcych osób. Zaraz na początku akcji odezwał się do nas Kuba Sidor z „One Peak Production” ze słowami „Ej fajny film, jak chcecie to mogę wam zrobić następny”. Sąsiedzi przynosili nam pieniądze do domu, ludzie pisali do nas proponując swoją pomoc, lub zwyczajnie z kilkoma słowami poparcia. Potrzebowaliśmy statystów/aktorów do filmu, który robił nam Kuba - pół wsi stanęło za nami murem... Potrzebowaliśmy planu, rekwizytów, zdjęć... proszę bardzo.
I jakoś to szło, nie za szybko, ale co parę dni ktoś zamawiał książkę, albo kilka koszulek. My z kolei zdobywaliśmy nowych patronów i mecenasów, wsparł nas blog „Kamil czyta książki”, „Oko na kulturę”, ogólnopolska akcja promująca czytelnictwo „Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka” i e-fantastyka.
Jeździliśmy po Polsce robiąc kolejne filmy i zdjęcia. Pieniądze jakie mieliśmy odłożone na kampanię skończyły się w drugim tygodniu, więc od tej pory większość dróg przebyliśmy autostopem, korzystając z uprzejmości obcych, gościny przyjaciół, rodziny, znajomych.
W połowie akcji mieliśmy zaledwie coś ponad pięć tysięcy, ponad połowę tego przejechaną w kilometrach po Polsce i z dnia na dzień godziliśmy się z myślą, że się nie uda, albo będziemy zmuszeni dopłacić większość z własnej kieszeni, świecącej z resztą pustkami.
Większość materiału powstała tutaj. Pierwsze zdjęcia zrobił nam Łukasz Dutkiewicz z „Starej Szkoły” i jego znajomy Michał Sujeta. Druga z sesji zdjęciowych odbywała się pod Wrocławiem – dzięki pomocy przyjaciół Dawida Gudla i Julii Jankowskiej, a film o rytmach nakręciliśmy w Brodnicy w woj. kujawsko-pomorskim. Ciągle kursowaliśmy między Sidrą, a Warszawą dopytując ekspertów o dotacje, granty, metody finansowania.
30 kwietnia mieliśmy 10 tysięcy, a ponieważ to był ostatni dzień przed majówką, nie liczyliśmy na nic więcej. Myśleliśmy, że ludzie powyjeżdżali na długi weekend i już nic się nie zmieni. W piątek licznik praktycznie zwariował. Ludzie brali czasem po dwie, lub trzy nagrody, zaczęli też zamawiać „duże propozycje” to znaczy takie, które wstawiliśmy na stronę tylko dlatego, że miały je inne projekty, nie poświęcając nawet jednej myśli na to, że ktoś mógłby je zamówić. 2 maja mniej więcej o 15nastej ostatnią cegłę (bo nie cegiełkę) dołożył Michał Wawrzyniak z „Mentalway” i tym samym podbił kwotę do 101%. A licznik nadal bił, ostatecznie milknąc na 103% i kwocie 17 734 zł.
Dlatego też chcieliśmy podziękować nie tylko naszym wszystkim wspierającym, ale też ludziom, którzy tak czy inaczej poświęcili swój czas i energię, by nasza książka mogła zostać wydana, a w Sidrze mogło powstać wydawnictwo. Przesyłamy wam nasi przyjaciele duże, duże dziękuję i do zobaczenia na kartach naszych książek."

Kontakt


SOKÓŁKA TV SP. Z O.O
ul. Sikorskiego 25
16-100 Sokółka

tel: 666 828 883
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

REGON: 368683063
NIP: 5451817935
Numer KRS: 0000702479

Reklama

Czynne od pn-pt w godzinach 8:00 - 16:00
tel: 662 432 320 e-mail: reklama@sokolka.tv

EFRROWLEADERIdeaLANPROW

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.