poniedziałek, 19 marzec 2018 12:00

Poznali ceremoniał stołu królewskiego oraz zasady savoir vivre kólewskiego dworu [Zdjęcia]

W dniach 14-15 marca 2018 uczniowie klas gastronomicznych i hotelarskich (pod opieką nauczycieli: Andrzej Szeremeta, Dorota Gudalewska oraz Renata Sudorowska) Zespołu Szkół Rolniczych w Sokółce, wzięli udział w wycieczce przedmiotowo- krajoznawczej.

Pierwszego dnia zwiedzaliśmy naszą piękną stolicę- Łazienki Królewskie, Stare Miasto, Ogród Saski, Grób Nieznanego Żołnierza, spacerowaliśmy Traktem Królewskim oraz ulicą Marszałkowską.

W ramach Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego uruchomiono projekt „Miejsce przy królewskim stole”. Jest to program historycznej rekonstrukcji kulinarnej, w której udział biorą europejskie rezydencje królewskie, m.in. Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.
Inaugurację projektu zaplanowano na dzień 15 marca 2018, a do udziału w warsztatach wybrano i zaproszono naszą Szkołę !!! Rozpiera nas duma i bardzo dziękujemy za wyróżnienie.
 
Uczniowie podczas warsztatów kulinarnych przygotowali iście królewski obiad wg XVII-wiecznego przepisu pochodzącego z pierwszej polskiej książki kucharskiej „Compendium ferculorum...” Stanisława Czernieckiego.
 
Podczas prelekcji uczniowie poznali ceremoniał stołu królewskiego oraz zasady savoir vivru obowiązujące na królewskich dworach. Nakryli również do stołu, przy którym zjedli przygotowane przez siebie potrawy. Na koniec pobytu zwiedziliśmy przepiękny pałac i barokowe ogrody.

Tekst i zdjęcia: ZSR w Sokółce.

 

opr. /MG/

Kontakt


SOKÓŁKA TV SP. Z O.O
ul. Sikorskiego 25
16-100 Sokółka

tel: 666 828 883
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

REGON: 368683063
NIP: 5451817935
Numer KRS: 0000702479

Reklama

Czynne od pn-pt w godzinach 8:00 - 16:00
e-mail: reklama@sokolka.tv