W Niedzielę Palmową, w Kościele katolickim rozpoczyna się Wielki Tydzień. Liturgia tego dnia jest wyjątkowa, jest upamiętnieniem wjazdu Jezusa do Jerozolimy na pięć dni przed Jego ukrzyżowaniem.
Jak podają Ewangeliści, zgromadzone wówczas tłumy rzucały na drogę płaszcze, gałązki oliwne i palmowe wołając: "Hosanna Synowi Dawida: błogosławiony, który przychodzi w imię Pańskie". Od 1986 r. w Niedzielę Palmową obchodzony jest również Światowy Dzień Młodzieży na poziomie diecezjalnym.
W Niedzielę Palmową w Kościele obowiązuje czerwony kolor szat liturgicznych.
Na pamiątkę tych wydarzeń świętujemy Niedzielę Palmową. Nazwa Niedziela Palmowa odnosi się do gałązek palmowych, którymi wyścielano drogę, którą przemierzał Jezus na oślicy, wjeżdżając do Jerozolimy.
Zwyczaj święcenia palm pojawił się w Kościele w XI wieku. Palmy w Polsce zastępowane są często gałązkami wierzbowymi z baziami. Po ich poświęceniu umieszcza się je za krzyżami i obrazami, by strzegły domu od nieszczęść. Wtykano także palmy na pola, aby Pan Bóg strzegł zasiewów i plonów przed gradem, suszą i nadmiernym deszczem.
Zdjęcia święcenia palm w Dąbrowie Białostockiej nadesłane przez naszego czytelnika.Dziękujemy.
/TL/