• 1


 

niedziela, 01 kwiecień 2018 14:00

Niedziela palmowa w Dąbrowskiej Cerkwi. Jutro zaczyna się Wielki Tydzień [Zdjęcia]

W Cerkwi pw. św. ap. Jana Teologa w Dąbrowie Białostockiej, wierni poświęcili palmy wielkanocne.


Prawosławni wierni oraz grekokatolicy obchodzą dzisiaj niedzielę palmową licznie przybywając do cerkwi, aby poświęcić gałązki wierzby ozdobione kwiatami i wstążkami, a w domu umieszczają za ikoną.
Ostatnia niedziela, poprzedzająca Wielkanoc, Cerkiew Prawosławna na całym świecie świętuje jedno z Dwunastych wielkich świąt - Wejście Pana naszego Jezusa Chrystusa do Jerozolimy, znane również, jako Niedziela Palmowa. Ten wyjątkowy dzień rozpoczyna Tydzień Męki Pańskiej - Wielki Tydzień.
Różnica kalendarzowa obchodzenia Świąt Zmartwychwstania Pańskiego między obrządkami wynika z faktu różnych kalendarzy na podstawie, których wylicza się święta ruchome.
W każdy dzień Wielkiego Tygodnia Cerkiew zwraca nam uwagę na wszystkie święte wydarzenia ostatnich dni życia Jezusa Chrystusa na Ziemi. Wielki tydzień ukazuje Chrystusa, który idzie na dobrowolną mękę, jest poniżany, męczony umiera na Krzyżu, aby dać nam życie wieczne. I dlatego w Wielkim tygodniu, poprzez srogi post, uczestnictwo w bardzo szczególnych i dłuższych niż zwykle nabożeństwach uczestniczymy razem z Chrystusem w tych strasznych wydarzeniach. Wynika to z tego, że nie obchodzimy Wielkiego Tygodnia oraz Świąt, jako którąś z kolei rocznicę tych wydarzeń, lecz każdego roku przeżywamy te wydarzenia na nowo, tak jakby odbywały się one dzisiaj.
Wielkanocną niedzielą zakończony jest 40-dniowy, bardzo rygorystyczny post i rozpoczyna okres świętowania oraz odwiedzania grobów bliskich.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

 

 

/FL/

Kontakt


SOKÓŁKA TV SP. Z O.O
ul. Sikorskiego 25
16-100 Sokółka

tel: 666 828 883
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

REGON: 368683063
NIP: 5451817935
Numer KRS: 0000702479

Reklama

Czynne od pn-pt w godzinach 8:00 - 16:00
tel: 662 432 320 e-mail: reklama@sokolka.tv