Prawosławni wierni oraz grekokatolicy obchodzą dzisiaj niedzielę palmową licznie przybywając do cerkwi, aby poświęcić gałązki wierzby ozdobione kwiatami i wstążkami, a w domu umieszczają za ikoną.
Ostatnia niedziela, poprzedzająca Wielkanoc, Cerkiew Prawosławna na całym świecie świętuje jedno z Dwunastych wielkich świąt - Wejście Pana naszego Jezusa Chrystusa do Jerozolimy, znane również, jako Niedziela Palmowa. Ten wyjątkowy dzień rozpoczyna Tydzień Męki Pańskiej - Wielki Tydzień.
Różnica kalendarzowa obchodzenia Świąt Zmartwychwstania Pańskiego między obrządkami wynika z faktu różnych kalendarzy na podstawie, których wylicza się święta ruchome.
W każdy dzień Wielkiego Tygodnia Cerkiew zwraca nam uwagę na wszystkie święte wydarzenia ostatnich dni życia Jezusa Chrystusa na Ziemi. Wielki tydzień ukazuje Chrystusa, który idzie na dobrowolną mękę, jest poniżany, męczony umiera na Krzyżu, aby dać nam życie wieczne. I dlatego w Wielkim tygodniu, poprzez srogi post, uczestnictwo w bardzo szczególnych i dłuższych niż zwykle nabożeństwach uczestniczymy razem z Chrystusem w tych strasznych wydarzeniach. Wynika to z tego, że nie obchodzimy Wielkiego Tygodnia oraz Świąt, jako którąś z kolei rocznicę tych wydarzeń, lecz każdego roku przeżywamy te wydarzenia na nowo, tak jakby odbywały się one dzisiaj.
Wielkanocną niedzielą zakończony jest 40-dniowy, bardzo rygorystyczny post i rozpoczyna okres świętowania oraz odwiedzania grobów bliskich.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.
/FL/