• 1

 
 

sobota, 25 sierpień 2018 20:07

Uroczyste uruchomienie wiatraka w Milewszczyźnie [Zdjęcia]

Stary młyn wietrzny odzyskał dawny blask. Dzisiaj po raz pierwszy został uruchomiony.

Główna atrakcja i jednocześnie "serce" powstającego Parku Kulturowego w Milewszczyźnie został sprowadzony z sąsiedniej gminy, a dokładnie z miejscowości Jatwieź Duża, gmina Suchowola 19 kwietnia. 

Wiatrak został podzielony na fragmenty i przewieziony do "nowego domu", jest typu holenderskiego o prostej , tradycyjnej formie architektonicznej. Część stała obiektu stanowi skromny budynek o szkieletowej konstrukcji, której podstawowym elementem jest osiem słupów umocowanych na wysokim, betonowym fundamencie. Wiatrak holenderski posiada również wartości naukowe. Stanowi cenny w skali regionu obiekt techniki, z zachowanym kompletnym wyposażeniem. Tym samym drewniany młyn wietrzny w Jatwiezi Dużej stanowi świadectwo rozwoju lokalnego młynarstwa, zarówno w zakresie rozwiązań technologicznych jak i konstrukcyjnych powstałych w oparciu o wysoki poziom rodzimej ciesiołki.

Projekt dotyka szeregu działań, które podejmowaliśmy do tej pory i stwarza nowe możliwości rozwojowe dla mieszkańców gminy. Łączy w sobie bogate i różnorodne dziedzictwo Ziemi Korycińskiej oraz przeszłość z przyszłością. Serce Parku powstaje w Milewszczyźnie, gdzie na bazie średniowiecznego grodziska z końca X wieku, zabudowań pofolwarcznych i zakola Kumiałki powstaje nowa atrakcja regionu. Na tym terenie przez tysiąc lat tętniło życie i naszym założeniem jest pokazanie dziejów tej ziemi, codziennego życia jej mieszkańców zaspokajających potrzeby miejscowymi zasobami rolniczymi oraz pracą własnych rąk.

Park Kulturowy to największa inwestycja realizowana w tym roku w Gminie Korycin. Wniosek o dofinansowanie jego budowy ze środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej złożyliśmy w 2016 roku do Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014 – 2020, Oś priorytetowa VIII. Infrastruktura dla usług użyteczności publicznej, Działanie 8.3. Ochrona Dziedzictwa Kulturowego, Priorytet 6.3. Zachowanie, ochrona, promowanie i rozwój dziedzictwa naturalnego i kulturowego.

Już wkrótce opublikujemy film.

/WŻ,TV/

Kontakt


SOKÓŁKA TV SP. Z O.O
ul. Sikorskiego 25
16-100 Sokółka

tel: 666 828 883
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

REGON: 368683063
NIP: 5451817935
Numer KRS: 0000702479

Reklama

Czynne od pn-pt w godzinach 8:00 - 16:00
tel: 662 432 320 e-mail: reklama@sokolka.tv