Główna atrakcja i jednocześnie "serce" powstającego Parku Kulturowego w Milewszczyźnie został sprowadzony z sąsiedniej gminy, a dokładnie z miejscowości Jatwieź Duża, gmina Suchowola 19 kwietnia.
Wiatrak został podzielony na fragmenty i przewieziony do "nowego domu", jest typu holenderskiego o prostej , tradycyjnej formie architektonicznej. Część stała obiektu stanowi skromny budynek o szkieletowej konstrukcji, której podstawowym elementem jest osiem słupów umocowanych na wysokim, betonowym fundamencie. Wiatrak holenderski posiada również wartości naukowe. Stanowi cenny w skali regionu obiekt techniki, z zachowanym kompletnym wyposażeniem. Tym samym drewniany młyn wietrzny w Jatwiezi Dużej stanowi świadectwo rozwoju lokalnego młynarstwa, zarówno w zakresie rozwiązań technologicznych jak i konstrukcyjnych powstałych w oparciu o wysoki poziom rodzimej ciesiołki.
Projekt dotyka szeregu działań, które podejmowaliśmy do tej pory i stwarza nowe możliwości rozwojowe dla mieszkańców gminy. Łączy w sobie bogate i różnorodne dziedzictwo Ziemi Korycińskiej oraz przeszłość z przyszłością. Serce Parku powstaje w Milewszczyźnie, gdzie na bazie średniowiecznego grodziska z końca X wieku, zabudowań pofolwarcznych i zakola Kumiałki powstaje nowa atrakcja regionu. Na tym terenie przez tysiąc lat tętniło życie i naszym założeniem jest pokazanie dziejów tej ziemi, codziennego życia jej mieszkańców zaspokajających potrzeby miejscowymi zasobami rolniczymi oraz pracą własnych rąk.
Park Kulturowy to największa inwestycja realizowana w tym roku w Gminie Korycin. Wniosek o dofinansowanie jego budowy ze środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej złożyliśmy w 2016 roku do Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014 – 2020, Oś priorytetowa VIII. Infrastruktura dla usług użyteczności publicznej, Działanie 8.3. Ochrona Dziedzictwa Kulturowego, Priorytet 6.3. Zachowanie, ochrona, promowanie i rozwój dziedzictwa naturalnego i kulturowego.
Już wkrótce opublikujemy film.
/WŻ,TV/