niedziela, 03 luty 2019 12:32

Rzadki gatunek rysia ofiarą kłusownika [Film]

To wielka strata dla tego gatunku żyjącego w Puszczy Knyszyńskiej, mówią eksperci.

25 stycznia Fundacja Dzika Polska otrzymała anonimową informację, iż na z posesji prawdopodobnie jednego z myśliwych w miejscowości Wierzchlesie w Puszczy Knyszyńskiej znajduje się martwy ryś. Jak twierdzi właściciel posesji, ryś został mu podrzucony. Na miejscu zjawił się patrol policji z Sokółki i potwierdził obecność zwierzęcia.

Jednak czy rzeczywiście był to ryś? Wątpliwości budzi fakt, że znalezione zwierzę jest oskórowane, nie ma ogona, łap i głowy.

Korpus znajduje się w Zakładzie Higieny Weterynaryjnej, który niebawem potwierdzi, czy na pewno mamy do czynienia z rysiem - czytamy na stronie Fundacji Dzika Polska. Następnie zwierzę trafi do Instytutu Biologii Ssaków PAN w Białowieży.

Naukowcy szacują liczebność rysia na zaledwie ok. 200 osobników w Polsce, 40 na Podlasiu, maksymalnie kilkanaście w Puszczy Knyszyńskiej.

Niestety, w ostatnich latach ujawnianych jest wiele przypadków zabijania przez myśliwych i kłusowników podlegających ochronie dużych drapieżników. Takie sytuacje mają miejsce również na obszarze parków narodowych. Trudno powiedzieć jaka jest rzeczywista liczba zabijanych nielegalnie dużych drapieżników, ponieważ ujawniane są tylko niektóre przypadki. Naukowcy wskazują, że min. kłusownictwo jest przyczyną spadku populacji wilka w Wigierskim Parku Narodowym - informuje Adam Bohdan z Fundacji Dzika Polska.

Zobacz również:  Martwy ryś znaleziony na posesji w Wierzchlesiu?

zdjęcie: Ryś w Puszczy Knyszyńskiej na brzegu rzeki Ploska ©Robert Kapowicz
Źródło: Fundacja Dzika Polska

 

 

/WŻ,TV/

Kontakt


SOKÓŁKA TV SP. Z O.O
ul. Sikorskiego 25
16-100 Sokółka

tel: 666 828 883
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

REGON: 368683063
NIP: 5451817935
Numer KRS: 0000702479

Reklama

Czynne od pn-pt w godzinach 8:00 - 16:00
e-mail: reklama@sokolka.tv