• 1

  


 

poniedziałek, 04 luty 2019 20:17

Czy Bohoniki mogą liczyć na park kulturowy?

Mieszkańcy przekazali swoje sugestie. Cały czas trwają konsultacje.

W Urzędzie Miejskim w Sokółce odbył się panel dyskusyjny poświęcony koncepcji utworzenia parku kulturowego w Bohonikach.

Park kulturowy swoim zasięgiem obejmowałby głownie wieś Bohoniki. Jego ostateczny kształt nie został jeszcze opracowany, dlatego nadal podlega konsultacjom.

Głównym celem utworzenia parku kulturowego w Bohonikach jest wzmocnienie ochrony zabytków znajdujących się na jego terenie - miedzy innymi meczetu i mizaru, które mają tytuły Pomników Historii.  Ma to za zadanie także wzmocnienie potencjału turystycznego tego obszaru.

W spotkaniu udział wzięli m.in.: prof. Małgorzata Dajnowicz – Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków, Bohdan Paszkowski – Wojewoda Podlaski, Ewa Kulikowska – Burmistrz Sokółki oraz przedstawiciele Rady Miejskiej w Sokółce i pracownicy Urzędu Miejskiego w Sokółce.

Prof. Małgorzata Dajnowicz zwróciła uwagę, iż w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego trwają prace polegające na ustawowym tworzeniu parków kulturowych wokół obiektów uznanych za Pomniki Historii.

Wojewoda podlaski zwrócił uwagę na ostateczny przebieg granic parku oraz ustalenie w drodze uchwały nakazów i zakazów związanych z utworzeniem parku.

Pracownicy WUOZ przekazali sugestie dotyczące granic parku oraz materiały dotyczące funkcjonowania takich miejsc w innych częściach kraju.

Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska zapowiedziała dalsze konsultacje z mieszkańcami Bohonik, do których dojdzie jeszcze w tym miesiącu.

 

źródło: wuoz.bialystok.pl
zdjęcie: UM Sokółka

opr./WŻ/

Kontakt


SOKÓŁKA TV SP. Z O.O
ul. Sikorskiego 25
16-100 Sokółka

tel: 666 828 883
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

REGON: 368683063
NIP: 5451817935
Numer KRS: 0000702479

Reklama

Czynne od pn-pt w godzinach 8:00 - 16:00
tel: 662 432 320 e-mail: reklama@sokolka.tv