• 1

  


 

piątek, 15 luty 2019 10:40

Sretienije Hospodnie, czyli Spotkanie Pańskie

Dzisiaj wyznawcy prawosławia obchodzą święto Spotkania Pańskiego.

Prawosławni i wierni innych wschodnich obrządków obchodzą święto Spotkania Pańskiego. Przypada 40 dni po Bożym Narodzeniu. W cerkwiach święci się świece, które później zapalane w domach mają chronić przed piorunami i pożarem.

Zapala się je także przed ikoną podczas domowej modlitwy.

W Cerkwi prawosławnej jest to jedno z 12 głównych świąt obchodzone, jako Spotkanie Pańskie, 15 lutego, tj. 2 lutego wg prawosławnej liturgii posługującej się kalendarzem juliańskim. W tym samym dniu obchodzony jest Światowy Dzień Młodzieży Prawosławnej.

Ofiarowanie Pańskie, Spotkanie Pańskie, (święto spotkania i oczyszczenia) to święto chrześcijańskie, upamiętniające ofiarowanie Jezusa Chrystusa w Świątyni Jerozolimskiej, zgodnie z prawem Mojżeszowym, dawniej nazywane Oczyszczeniem Najświętszej Maryi Panny (w 40. dzień od Narodzenia Jezusa), czym nawiązywano do święta spotkania i święta oczyszczenia w tradycji starotestamentalnej i chrześcijańskiej.

W polskiej tradycji katolickiej obchodzone było jako święto Matki Boskiej Gromnicznej, obecnie natomiast akcent położony jest na Osobę Chrystusa, i otrzymało nazwę Ofiarowania Pańskiego.

Od niepamiętnych czasów czczono w Kościele pamiątkę przyniesienia przez Maryję Dzieciątka Jezus do Świątyni jerozolimskiej. W niektórych rejonach dzień ten zwano świętem Symeona.

Począwszy od IX wieku wierni w tym dniu przynoszą do kościoła świece do pobłogosławienia zwane gromnicami. Nazwa ta wywodzi się od słowa "grom", gdyż zapalano je w czasie burzy, stawiano w oknie i modlono się o oddalenie piorunów.
Procesja z płonącymi świecami na początku liturgii jest znakiem nowego kroczenia przez życie w jedności z Jezusem i blaskach Jego ewangelii. Po powrocie do domu dawniej wypalano płomieniem gromnicy krzyż na belce sufitu. Zapalenia gromnicy i wkładanie jej w ręce umierającego oznacza, że na wzór "roztropnych panien" wychodzi on z płonącą lampą na spotkanie swego Oblubieńca.

Święto spotkania Pańskiego to także Światowy Dzień Młodzieży Prawosławnej. W tym roku główne obchody odbędą się w Gdańsku.

źródło: swieta.dubicze.com

 

opr./WŻ/

 

Kontakt


SOKÓŁKA TV SP. Z O.O
ul. Sikorskiego 25
16-100 Sokółka

tel: 666 828 883
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

REGON: 368683063
NIP: 5451817935
Numer KRS: 0000702479

Reklama

Czynne od pn-pt w godzinach 8:00 - 16:00
tel: 662 432 320 e-mail: reklama@sokolka.tv