• 1


 

poniedziałek, 05 sierpień 2019 10:17

W Jacznie wspomniano pamięć św. Proroka Eliasza [Film i Zdjęcia]

Święto Proroka Eliasza co roku przyciąga do siebie spore grono wiernych, modlą się do niego o szczęśliwe zakończenie żniw.


Święty Eliasz jest prorokiem starego testamentu, jest jednym z ważniejszych świętych w religii prawosławnej. Prorok Eliasz wskrzeszył z martwych człowieka jest to jedyny taki przykład występujący w Starym Testamencie.
Według biblijnych przekazów św. prorok Eliasz sprzeciwiał się królowi Achabowi i jego żonie Jezabel, szerzącym w Izraelu kult wschodnich bogów Baala i Asztarte. Strofował upadek obyczajów, utratę wiary, głosił nadejście czasów Mesjasza. Eliasz przepowiedział Achabowi, że za jego nieprawość przez kilka lat na jego ziemi nie spadnie ani kropla deszczu.
Tak tez się stało, trzy i pół roku trwała susza a lud cierpiał głód. Prorok ponownie przybył do Achaba, powiedział wówczas władcy, że klęski spowodowane są tym, że ludzie zapomnieli o prawdziwym Bogu. Wezwał Izraelitów do złożenia ofiary bożkowi Baalowi i Bogu na górze Karmel, by przekonać się, która z ofiar zostanie przyjęta. Wtedy Bóg wysłuchał modlitw Eliasza, zesłał deszcz, a ludzie zostali nawróceni.
Odwołując się do tego wydarzenia, wierni modlą się do proroka Eliasza o zesłanie deszczu podczas suszy lub o szczęśliwe zakończenie żniw, gdy pogoda jest niesprzyjająca.
Święty Prorok Eliasz jest tak ważnym świętym, że ku jego czci są budowane Cerkwie. W 1846 roku we wsi wzniesiono drewnianą cerkiew parafialną pod wezwaniem św. Proroka Eliasza. Budowali ją wynajęci żydowscy cieśle, którzy mieszkali we wsi. W Cerkwi umieszczono cudowną Jaczniańską Ikonę Matki Bożej napisaną w 1624 roku w Lipsku. Niestety w wyniku pożaru w 1986 roku, cała świątynia wraz z wyposażeniem spłonęła. W latach 90-tych w tym samym miejscu została wybudowana murowana cerkiew Zmartwychwstania Pańskiego.
Zapraszamy do obejrzenia naszej relacji.

/TL/

Kontakt


SOKÓŁKA TV SP. Z O.O
ul. Sikorskiego 25
16-100 Sokółka

tel: 666 828 883
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

REGON: 368683063
NIP: 5451817935
Numer KRS: 0000702479

Reklama

Czynne od pn-pt w godzinach 8:00 - 16:00
tel: 662 432 320 e-mail: reklama@sokolka.tv