• 1


 

środa, 09 październik 2019 14:48

Wierni Cerkwi prawosławnej wspominają św. Jana Teologa [Film i Zdjęcia]

Jak co roku święto obchodzone w dąbrowskiej Cerkwi pw. Jana Teologa przyciąga do siebie spore grono wiernych.


Święty Jan Teolog uważany jest za najmłodszego z apostołów i umiłowanego ucznia Chrystusa. Tradycja chrześcijańska, zarówno w kościołach wschodnich jak zachodnich przypisuje mu autorstwo Ewangelii Jana, Objawienia św. Jana i trzech listów.
Jest patronem ludzi uczących się pisania ikon, wiernych modlących się o zgodę i pomyślność rodziny oraz rybaków.
Jako jedyny z apostołów zmarł śmiercią naturalną. Za swą ewangeliczną naukę o Bogu Słowie cerkiew nazywa go "Bogosłowem" (Teologiem) oraz Apostołem miłości.
W Nabożeństwie w intencji św. Jana Teologa oprócz zgromadzonych wiernych uczestniczył Ks. proboszcz Parafii w Dąbrowie Białostockiej Mikołaj Dejneko, ks. Marek Kozłowski - Wikariusz dąbrowskiej parafii, ks. prot. Józef Sitkiewicz-Proboszcz Parafii w Nowym Dworze, ks. prot. Jarosław Grygiewicz - Proboszcz Parafii w Kuźnicy Białostockiej, oraz o. Wiaczesław (Dejneko) z monasteru w Sakach.
Dla niektórych wiernych takie właśnie święto jest okazją do spotkania się ze znajomymi, rodziną, oraz jest swego rodzaju duchową odskocznią od życia codziennego.
W sztuce zachodniej Jan Ewangelista ukazywany jest niekiedy jako rybak. Ma też kilka innych atrybutów: kielich z jadowitym wężem, smoka, naczynie lub kocioł z olejem, gołębicę, kielich z Hostią, siedem apokaliptycznych plag. Na Zachodzie uważany jest też za patrona Albanii, Azji Mniejszej, aptekarzy, bednarzy, dziewic, zawodów związanych z pisaniem i przepisywaniem, owczarzy, płatnerzy, ślusarzy, teologów, uprawiających winorośl, wdów.
Imię Jan pochodzi z języka hebrajskiego i oznacza „Bóg jest łaskawy”.

 

/TL/

Kontakt


SOKÓŁKA TV SP. Z O.O
ul. Sikorskiego 25
16-100 Sokółka

tel: 666 828 883
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

REGON: 368683063
NIP: 5451817935
Numer KRS: 0000702479

Reklama

Czynne od pn-pt w godzinach 8:00 - 16:00
tel: 662 432 320 e-mail: reklama@sokolka.tv