poniedziałek, 03 lipiec 2023 14:31

Inspekcja gniazda, obrączkowanie i ocena stanu zdrowia bocianich maluszków [Film]

W tym roku udało się zaobrączkować trójkę maluchów z naszego gniazda. Była to również okazja do oględzin kondycyjnych młodych oraz inspekcji gniazda pod kątem bezpieczeństwa, oraz obecności niebezpiecznych przedmiotów w postaci, chociażby sznurków.

Polskie bociany stanowią 20% światowej populacji tego gatunku a więc co piąty bocian na świecie jest Polakiem. Według starych porzekadeł bocian przynosi wiosnę, dzieci i przede wszystkim szczęście.

Polska jest jedną z największych ostoi bociana białego na świecie – podczas ich liczenia, w latach 2004 – 2005, w naszym kraju stwierdzono ponad 50 tys. par lęgowych tych ptaków. Szacuje się, że co czwarty bocian pochodzi z Polski. Wiąże się z tym jednak spora odpowiedzialność, gdyż przyszłość tego gatunku zależy w dużej mierze od jego sytuacji w Polsce. I tę odpowiedzialność w dużej mierze wzięli na siebie energetycy.

70 proc. populacji bociana białego ma gniazda na słupach energetycznych. Pracownicy PGE Dystrybucja od lat montują platformy, które umożliwiają ptakom bezpieczne gniazdowanie. W ten sposób spółka przyczynia się do wzrostu populacji bociana białego w Polsce. Tylko w Oddziale Białystok jest około 13 tysięcy platform, a w całej spółce ponad 28 tysięcy.

Platformy, posadowione na słupach energetycznych, często wykorzystywane są przez miłośników bocianów. Ornitolodzy umieszczają w ich pobliżu kamery, dzięki którym przez całą dobę można podglądać te piękne ptaki. Taka kamerka jest też na słupie energetycznym linii nN obok cerkwi w Jacznie.

PGE Dystrybucja prowadzi też współpracę z ornitologami. Od 2021 roku, działając z Małopolskim Towarzystwem Ornitologicznym oraz Fundacją PGE, przeprowadzi obrączkowanie młodych bocianów. W 2021 roku w południowej Polsce, a w 2022 na obszarze całej spółki. W tym roku bociany również są obrączkowane m.in. na Podlasiu, czy Warmii i Mazurach.

Spółka podejmuje również szereg innych działań związanych z ochroną ptaków przed porażeniem prądem, m.in. budowę linii w pełni izolowanych, bezpiecznych dla środowiska. Ponadto na przewodach linii, które biegną nad akwenami wodnymi, montowane są specjalne kule, których zadaniem jest alarmowanie nadlatującego ptactwa. Spółka umieszcza też specjalne konstrukcje na słupach przelotowych linii 110 kV czy też osłony na stacjach transformatorowych 15/0,4 kV i izolatorach linii 15 kV - ich zadaniem jest ochrona ptaków, poprzez uniemożliwienie im lądowania na tego typu urządzeniach.

Dziękujemy za pomoc w realizacji zadania Panu Robertowi Pruszyńskiemu- dyrektorowi PGE Dystrybucja S.A. Białystok. Pracownikom PGE Dystrybucja S.A. za pomoc i sprzęt. Dyrekcji oraz Pracownikom Biebrzańskiego Parku Narodowego za przeprowadzenie inspekcji, oceny stanu ptaków oraz obrączkowania.

 

 

/TL/

Kontakt


SOKÓŁKA TV SP. Z O.O
ul. Sikorskiego 25
16-100 Sokółka

tel: 666 828 883
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

REGON: 368683063
NIP: 5451817935
Numer KRS: 0000702479

Reklama

Czynne od pn-pt w godzinach 8:00 - 16:00
tel: 662 432 320 e-mail: reklama@sokolka.tv