• 1

  


 

wtorek, 08 sierpień 2017 08:00

Złote Wrzeciona na zakończenie warsztatów Tkaniny Dwuosnowowej w Korycinie [Zdjęcia]

Przez pięć miesięcy do Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Turystyki w Korycinie przybyło stu chętnych do poznawania tajników pracy tutejszych tkaczek.

Były to zarówno grupy zorganizowane jak i osoby, które zapisywały się na zajęcia indywidualnie. Pracownia tkacka w Korycinie gościła zainteresowanych ginącą tradycją z gmin: Suchowola, Krynki Gródek, Knyszyn, Korycin. Były też panie z Bargłowa Kościelnego, Supraśla, Białegostoku. Spośród uczestników warsztatów – kilka osób zainteresowało się tym tematem tak bardzo, że umawiały się z tkaczkami na naukę tkania – w innych terminach, poza projektem. Pojawiła się nawet nadzieja na wykształcenie kolejnej tkaczki z gminy Korycin, ponieważ jedna z uczestniczek – Justyna Małyszko z Szaciłówki, która uczy się w  artystycznej szkole w Supraślu – połknęła bakcyla i spotyka się z pracowni z korycińskimi tkaczkami częściej niż inni - chce za wszelką cenę zdobyć wiedzę i umiejętności, aby w przyszłości zająć się tkanina dwuosnowową zawodowo.
I o to chodziło w zajęciach, które udało się zorganizować dzięki pomocy z Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Województwa Podlaskiego. Żeby uchronić ginącą tradycję od zapomnienia. Organizacja tych warsztatów rozbudziła w mieszkańcach gminy Korycin i innych uczestnikach – ciekawość i chęć kontynuowania podobnych inicjatyw. W tym roku warsztaty oprawione były szeregiem innych akcji promujących tkaninę dwuosnowową. W Korycinie powstał mural wzorowany na tkaninie pani Bernardy Rość, są też stojaki na rowery inspirowane wzornictwem z tkanin, szerokim echem odbiła się akcja malowania motywów z tkaniny dwuosnowowej na belach z sianokiszonką a także na murach, domach, stacji paliw – w widocznych miejscach, które codziennie mijają tysiące turystów.
To nie koniec promowania tkaniny dwuosnowowej na Podlasiu. Przyszły rok, również będzie obfitował w różne wydarzenia, które rozsławią ten ginący zawód – a już we wrześniu we współpracy z Wojewódzkim Ośrodkiem Animacji Kultury – GOKSiT w Korycinie rozpocznie inny cykl zajęć z tkania – tym razem skierowany do młodzieży.

Na zakończenie tego projektu - tkaczki prowadzące warsztaty – pani Bernarda Rość i Agnieszka Iwanicka – otrzymały w podziękowaniu specjalną nagrodę ufundowana przez Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Korycinie – Złote Wrzeciona. Nagroda ta będzie przyznawana wszystkim, którzy wspierają i promują tkaninę dwuosnowową na Podlasiu. Oby Złotych Wrzecion było jak najwięcej.

Zdjęcia oraz informację publikujemy dzięki uprzejmości Beaty Matyskiel, dyrektor GOKSiT w Korycinie

opr. /TV/
                                                                                                        

Kontakt


SOKÓŁKA TV SP. Z O.O
ul. Sikorskiego 25
16-100 Sokółka

tel: 666 828 883
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

REGON: 368683063
NIP: 5451817935
Numer KRS: 0000702479

Reklama

Czynne od pn-pt w godzinach 8:00 - 16:00
tel: 662 432 320 e-mail: reklama@sokolka.tv