Już na samym początku zabawna scenka „wykupu” wybranki rozbawiła gości weselnych. Następnie mamy pobłogosławiły młodą parę na nową drogę życia a później mama pana młodego poczęstowała zebranych gości „korowajem” czyli weselnym ciastem obrzędowym zwanym też „pirogiem” w naszej okolicy. Orszak weselny wraz z parą młodych przeszedł następnie do „sali weselnej” a raczej na podwórko, gdzie na świeżym powietrzu przygotowaliśmy przyjęcie weselne z muzyką, tańcami i śpiewem. Żeby tradycji stało się zadość weselnicy zostali zatrzymani przez „bramę”, gdzie padły zabawne życzenia dla państwa młodych, przypomniane przez jedną ze starszych mieszkanek Krynek, która okazała się skarbnicą wiedzy o dawnych obrzędach i tradycjach weselnych. Przygotowaliśmy przyśpiewki weselne, które stanowiły część konkursową, polegającą na znalezieniu rymu do podanego wersu. W trakcie uczty weselnej przypomnieliśmy dawne zabawy, między innymi – związanie wstążką rąk pary młodej do momentu pierwszego toastu, „wykup„ pantofelka panny młodej, taniec „odbijany” z parą młodą, korowód taneczny, wspólne śpiewanie za stołem. Przygotowaliśmy również wystawę starych fotografii ślubnych z okresu międzywojennego i wczesnych lat powojennych. W nawiązaniu do zdjęć ślubnych typu „monidło”, przygotowaliśmy planszę i każdy z uczestników mógł zrobić pamiątkową fotografię. Odbyły się tradycyjne oczepiny i łapanie welonu oraz muszki. Po oczepinach podano tort weselny.
Wesele przepełnione było rodzinną atmosferą i radością a to dzięki gronu stałych bywalców naszych imprez, którzy zawsze z niecierpliwością czekają na kolejne wydarzenia i aktywnie oraz pomysłowo włączają się w zabawę i organizację.
Serdecznie dziękujemy wszystkim za przednią zabawę. Parze młodych turystów z Poznania za tradycyjną, wielkopolską potrawę – „pyry z gzikiem”, którą przynieśli na ucztę weselną. Szczególne podziękowania kierujemy dla orkiestry weselnej czyli Andrzeja Juszko i Jerzego Gejdela – członków zespołu „Lotosy”, uroczej solistce Bogumile Sołoniewicz oraz dla dziewczyn z zespołu „Exit” za wykonanie dawnych pieśni weselnych z gminy Krynki. Bardzo dziękujemy Grażynie i Marianowi Baranowskim za upieczenie „korowaja”, Pani Stanisławie Bach za udostępnienie portretu ślubnego rodziców i wszystkim innym, dzięki którym powstała wystawa zdjęć ślubnych.
Następna impreza odbędzie się pod hasłem „W polu i w ogrodzie”. Termin zostanie podany na ogłoszeniach i stronie internetowej Gminnego Ośrodka Kultury w Krynkach.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z „Kryńskiego wesela”.
opr. /TV/