W czasach dużego zainteresowania modą i multimediami chcemy zaproponować działania warsztatowe popularyzujące janowskie tkactwo dwuosnowowe. Warsztaty skierowane są do młodzieży i mają na celu pokazanie, że tradycyjne wzory są piękne, modne i można je w atrakcyjny sposób wykorzystać w modzie młodzieżowej, ubiorze codziennym itp. Program warsztatów będzie obejmował zajęcia teoretyczne i warsztatowe z podziałem na trzy grupy po 6 osób.
Zajęcia teoretyczne(16 września 2017r.):
• Spotkanie z projektantem Anetą Larysą Knap – działa na terenie Podhala, gdzie stworzyła markę Folk Design. W jej projektach widoczne jest nawiązanie do tradycji podhalańskiej. Wykorzystuje charakterystyczne motywy góralskie, łącząc je z innymi materiałami i nowoczesnymi fasonami.
• Spotkanie z tkaczką tkaniny dwuosnowowej - twórczynią ludową z kręgu tkaniny janowskiej.
Zajęcia warsztatowe z podziałem na trzy grupy po 6 osób:
• I grupa – warsztaty z etnodesignu
(18-19 września 2017r.)
Zajęcia ze znanym projektantem mody polegające na samodzielnym przenoszeniu motywów z tkanin ludowych na wybrane elementy odzieży. Te zajęcia poprowadzą instruktorzy plastyki z Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury. Podczas zajęć nauczą młodzież: przenoszenia wzorów za pomocą szablonów i folii z nadrukiem, tzw. zaprasowanek. Przedstawią kilka metod wykorzystania wzorów na ubraniach, torbach.
• II grupa – warsztat pt. Krajki w nowoczesnej formie
(18-19 września 2017r.)
Na terenie Gminy Janów szczególnie żywa była tradycja użycia krajki, zwłaszcza przy święceniu zbóż. Dzięki temu na tych terenach zachowało się wiele krajek. Niestety pamięć o obrzędowym wykorzystaniu tkanego pasa odchodzi w zapomnienie, tak samo jak wiedza o technice tkackiej. Chcemy do tej tradycji odwołać się i zaproponować młodzieży wykonanie krajki w nowej formie. Dzięki wcześniejszym warsztatom z projektantem, wstępna koncepcja pracy zostanie już nakreślona. Zasadniczą część warsztatów zajmie tkanie krajki z zastosowaniem różnorodności rozwiązań kolorystycznych. Zajęcia poprowadzi Edyta Wiśniewska, pracownik Muzeum w Sokółce, która dokumentowała krajki z rejonu sokólszczyzny (głównie Gminy Janów) oraz prowadziła warsztaty wykonywania krajek w ramach stypendium.
• III grupa – warsztat z animacji filmowej, poklatkowej na bazie wzorów i postaci z tradycyjnych podlaskich tkanin
(23 września2017r.)
Zajęcia z animacji poklatkowej mają na celu inspirację do realizacji własnego filmiku z tradycji i wzornictwa tkanin dwuosnowowych. Bazowanie na wzorach z tradycyjnych tkanin będzie skutecznym sposobem ich poznawania i docenienia.
Zajęcia poprowadzi Katarzyna Zabłocka – wykładowca na Politechnice Białostockiej, nauczyciel Liceum Plastycznego w Supraślu.
Warsztaty planowane są w dniach:
• 16 września 2017r. – zajęcia teoretyczne: spotkanie z Anetą Larysą Knap
i tkaczką tkaniny dwuosnowowej
• 18-19 września 2017r. – warsztaty z etnodesingu
• 18-19 września 2017r. – warsztat pt. Krajki w nowoczesnej formie.
• 23 września 2017r. – warsztat z animacji filmowej, poklatkowej
Zapisy i więcej informacji
w Gminnym Ośrodku Kultury, Sporu i Turystyki w Janowie,
ul. Sokólska 18
tel. 85 7216 043
Źródło informacji: Gminny Ośrodek Kultury, Sporu i Turystyki w Janowie
/opr.WŻ/