Spotkaliśmy się w dawnym kinie, żeby zachować tradycję „szarej godziny”, czyli czasu pomiędzy dniem a zmierzchem. Co prawda nie darliśmy pierza, nie przędliśmy wełny na kołowrotku jak nasze babcie o szarej godzinie, ale spędziliśmy ten czas na wspólnym gotowaniu. Poznaliśmy ciekawą potrawę – „szare kluski”, których robienia nauczyła nas Agnieszka Kopcińska. Jest to potrawa mączno-ziemniaczana a pochodzi z północnego Mazowsza. Kluski podaje się z tłustym serem i przysmażonym boczkiem i popija się mlekiem. Pani Krysia Carewicz podzieliła się z nami przepisem na doskonałą szarlotkę, którą wspólnymi siłami udało się nam ukręcić, upiec i skonsumować. Szara godzina w dawnym kinie upłynęła pod znakiem gotowania i wspólnego śpiewania oraz snuciu różnych opowieści.
A oto przepisy kulinarne do wykorzystania:
I. SZARE KLUSKI AGNIESZKI:
Składniki: (proporcja na 1 kg)
– 1 kg ziemniaków
– 2 jajka
– szklana mąki żytniej
– szklanka mąki pszennnej
– sól
– łyżka oleju
Ziemniaki tarkujemy na tarce o drobnych oczkach, odbieramy wodę, dodajemy sól, jaja, mąkę, olej i mieszamy.
W dużym garnku gotujemy wodę z dodatkiem soli i oleju.
Na wyparzonym denku wyparzoną łyżką dzielimy masę ziemniaczaną na małe porcje (na zdjęciach będzie widać jak to Agnieszka robiła) i wrzucamy do wrzątku. Gotujemy ok 10 min po wypłynięciu, następnie zbieramy kluski do durszlaka i przepłukujemy zimną wodą.
Po przepłukaniu posypujemy kluski tłustym serem, okraszamy przysmażonym boczkiem. (boczek przed smażeniem dobrze jets przyprawić Vegetą lub Kucharkiem) .
II. SZARLOTKA PANI KRYSI:
Ciasto:
– 3,5 szklanki mąki
– 7 żółtek
– 3 łyżki gęstej śmietany
– 1 margaryna
– 2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia
– szczypta soli
Jabłka tarkowane:- 1/3 szklanki cukru, 1 łyżeczka cynamonu.
Masa:
– 7 białek, ubić na pianę z 1/3 szkalnki cukru i ze szczyptą soli,
– dodać budyń waniliowy lub cytrynowy
– 2 łyzki mąki ziemniaczanej
– wszystko to mieszamy.
Sposób przygotowania: składniki ciasta zagnieść, następnie rozwałkować na dużą blachę. Trochę ciasta odkładamy do posypania na wierzch.
Na rozwałkowane ciasto nakładamy masę, następnie starkowane jabłka, znowu masę, znowu starkowane jabłka, i tarkujemy odłożone ciasto na posypkę.
Nagrzewamy piekarnik do 200 stopni, a po 20 minutach zmniejszamy na 180 stopni i pieczemy ciasto przez 1 godzinę.
Smacznego i zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć:
Źródło: gok-krynki.pl
opr./WŻ/